پیام آذری

آخرين مطالب

درس‌هایی که یک ویروس به ما داد مقالات

درس‌هایی که یک ویروس به ما داد
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ایسنا/آذربایجان شرقی 11653941 مبتلا، 2472381 فوتی و 86819005 بهبودیافته تا سوم اسفند ماه، سوغات مهمانی ناخوانده از چین بود که چند روزی از یک سالگی آن سپری نمی‌شود.
روزهای اول، کسی کرونا را جدی نمی‌گرفت و حتی تصور نمی‌کرد که کرونا تاجش را بر سر گذاشته و از چین به ایران بیاید، اما این ویروس مرز نمی‌شناخت و تقریبا تمامی نقاط کره‌ی زمین را در کم‌تر از یک سال درنوردید.
هر متخصصی نظر کارشناسانه‌ای در مورد کووید19 داشت، اما تمامی نظریه‌ها در کم‌تر از یک ماه بی‌اعتبار می‌شد و کم کم اهالی کره‌ی زمین فهمیدند که باید سبک زندگیشان را برای زنده ماندن تغییر دهند.
استفاده از ماسک و پوشیدن گان و شیفت‌های 24 ساعته تبدیل به روتین‌های کادر درمان شد و مردم هر چند به سختی، ماسک را به عنوان بخشی از پوشش خود پذیرفتند و الکل و اسپری‌های ضدعفونی کننده در اولویت ارتباطات و کارهایمان قرار گرفت. 

پیام آذری

وسواس‌های فکری و عملی و حساسیت زیاد برای ضدعفونی مواد خوراکی، میوه‌ها و مواد بسته‌بندی‌ شده و تصور آلوده بودن لباس‌ها و همه جا از دیگر رفتارهایی بود که با آمدن کرونا به لیست رفتارهای روزمره اضافه شدند.
دوری و دوستی
فاصله‌گذاری اجتماعی هم از دیگر اصطلاحاتی بود که ادبیات وارد شد، گویا این کلمه برای رسمیت بخشیدن به فاصله مطرح شد تا اثر بخشی بیشتری داشته باشد، عاطفه‌ها یخ بستند و ترس از همه‌گیری مانع نزدیک شدن انسان‌ها و در آغوش کشیدن عزیزانمان شد و دوری و دوستی به معنای واقعی کلمه در متن زندگی‌هایمان قرار گرفت، روزگاری شدکه حتی لباس‌ها و دست‌ها و آغوش عزیزترین کسانمان هم برایمان غریبه و دیواری به نام فاصله‌گذاری هوشمند مانع ابراز عواطف ‌شد.
گوشی‌های هوشمند و فضای مجازی برای اولین بار در معنای مثبت به کمک بشر آمدند تا دوستان و آشنایانمان را از پنجره‌ی مجازی ببینیم و به امید روزهایی بهتر همدیگر را دلداری بدهیم.
تعطیلی مساجد و تالارها و ممنوع شدن برگزاری مراسم ترحیم و عروسی از مهم‌ترین آثار همه‌گیری کووید19 بود که عمر شادی‌ها را کوتاه‌تر کرد و فرصت سوگواری را گرفت، با این وجود کرونا بساط تشریفات و هزینه‌های اضافی را جمع کرد و باعث شد تا صاحبان عزا و برخی از زوجین هزینه‌ی مراسمشان را صرف امور خیریه کنند.
شاید باورتان نشود، اما کرونا جوانان را راهی خانه بخت کرد، که افزایش آمار ازدواج هم نشانگر همین ادعا است، جوانانی که سال‌ها برای برآوردن انتظارات سنگین خانواده ها دوندگی کرده و توان برگزاری مراسم عروسی ایده‌آل را نداشتند، با آمدن کرونا دست هم را گرفته و راهی خانه‌ی بخت شدند.
این وسط عزاداری برای خانواده‌هایی که عزیز از دست داده بودند، به ویژه برای کسانی که عضوی از خانوادشان را از دست داده بودند، بسیار دردآور بود، خانواده‌هایی که انگ اجتماعی را هم در کنار داغ‌دیدگی تحمل کردند و عزیزانشان در غریبانه‌ترین حالت ممکن دفن شدند و هیچ راهکار و حمایت عاطفی برای این خانواده‌ها ارایه نشد و این خانواده‌ها داغ را روی داغ متحمل شدند.

پیام آذری

پیام آذری

پیام آذری

ممنوع شدن ملاقات بیماران هم ثابت کرد با رفت و آمد کم‌تر می‌توان حال بیمار را با یک تماس تلفنی جویا شد و به بهبود حال بیمار در آسایش کامل کمک کرد، تعطیلی بزرگ‌ترین پارک و بازار تبریز هم از دیگر اتفاق‌هایی بود که مردم کم‌تر دیده بودند و فصل، فصل نشستن در خانه بود، کرونا شاید فرصتی برای این بود که انسان به این نتیجه برسد که خوشبختی شاید همین چیزهای کوچک باشد، یک دورهمی ساده، لبخند عزیزانمان و یک پیاده‌روی ساده.
تعطیلی مدرسه‌ها، آموزشگاه‌ها، استخرها، مراکز تفریحی تاریخی و گردشگری و منع تردد هم از دیگر اتفاق‌های غیرمنتظره‌ای بود که بر وحشت و تنهایی و نگرانی مردم می‌افزود، اما آموزش مجازی فرصتی بود که کاهش هزینه برای دانشجویان و به ویژه برای دانشگاه‌ها را در پی داشت و ضرورت تقویت زیرساخت‌های مجازی را متذکر شد.
همدلی و کمک به نیازمندان با همراهی مردم و گروه‌های جهادی هم از دیگر درس‌هایی بود که کرونا یادمان داد و از تلخی احتکار و گران فروشی کاست.
تلاش‌های روزافزون برای کشف واکسن و وارد شدن اولین محموله واکسن کرونای روسی در بیست و یکم بهمن ماه به ایران و واکسیناسیون کادر درمان آی‌سی‌یو بخش‌های کرونا نشان داد که زبان علم همیشه پیروز است.

پیام آذری

به گزارش ایسنا، با وجود گذشت یک سال و سه روز از گزارش اولین مورد مثبت کرونا در ایران، کویید19 هر روز بزک‌کرده‌تر از دیروز خودنمایی می‌کند، یک روز چینی و یک روز هم انگلیسی، با وجود تداوم تلاش ها برای کشف واکسن ها در کشورمان همزمان با سایر نقاط دنیا، رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان مورد تاکید است.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، هنوز موردی از کرونای انگلیسی در آذربایجان شرقی مشاهده نشده و هر هشت نمونه‌ای که از آذربایجان شرقی فرستاده شده بود، منفی گزارش شده است. شیوع ویروس کرونای جهش یافته از نوع انگلیسی در قزوین و زنجان را خطری برای شیوع این ویروس در استانمان تلقی کرده و اظهار کرد: هر لحظه این امکان وجود دارد که مسافرت‌ها و رفت و آمدها امکان بروز این ویروس را در آذربایجان شرقی هم فراهم کند، از این رو باید استان را آلوده در نظر بگیریم.
محمد حسین صومی با تاکید بر اینکه باید از هر نوع رفتاری که منجر به انتشار ویروس انگلیسی شود خودداری کرد، گفت: مرزهای هوایی و زمینی استان به شدت تحت کنترل بوده و هر مسافری از مبدا کشورهای پرخطر آزمایش شده و پس از اطمینان از منفی بودن نتیجه آزمایششان، اجازه‌ی رفت و آمد را پیدا می‌کنند.ویروس کرونای انگلیسی راحت انتشار پیدا کرده و عوارض آن بیشتر از سایر گونه‌ها است، با توجه به اینکه این نوع از ویروس حداقل یک و نیم برابر از سایر ویروس‌ها بیشتر انتشار پیدا می‌کند، باید فاصله گذاری بیشتر باشد و استفاده از ماسک به درستی انجام شود.
وی با بیان اینکه حدود یک ماه است که در وضعیت پایدار قرار داریم، تعداد بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌های آذربایجان شرقی را 433 نفر عنوان کرد. 163 نفر از بیماران در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بوده و 58 نفر تحت تهویه‌ی مکانیکی قرار دارند. میانگین روزانه فوتی‌های ناشی از کرونا در آذربایجان شرقی را سه نفر بوده و هنوز افزایش محسوسی در تعداد بستری‌ها نداریم، اما در برخی موارد شاهد افزایش پنج الی 10 درصدی در موارد سرپایی هستیم. تفاوت محسوسی نیز در موارد شناسایی شده روزانه دیده نشده است و روزانه به طور میانگین 200 نفر کرونا مثبت و در هفته حدود 1200 مورد مثبت شناسایی می‌شود.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/332000/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توافق غیرمنتظره شهریار مغانلو با پرسپولیس

شیخ محمد خیابانی، شهید مغفول، معلم هویت‌ساز

چرا مراغه ظرفیت ایجاد موزه نان را دارد؟

2 نفر بر اثر تصادف در زیرگذر ورودی ارومیه جان باختند

مهمترین رویدادهای خبری استان اردبیل در هفته‌ای که گذشت

ماشین‌سازی در گرداب خودساخته مسئولان تیم افتاده است

هشدار فرماندار هشترود نسبت به تغییر رنگ کرونایی از آبی به زرد

طرح زمستانه کتاب 99 در آذربایجان‌شرقی آغاز شد

تیم آکروژیم مهاباد نایب قهرمان کشور شد

2 سارق حرفه‌ای در ماکو دستگیر شدند

خروج مواد سوختی از مرز تمرچین ممنوع شد

تزریق واکسن کرونا به 640 نفر از مردم استان اردبیل/ برای سفر عید برنامه‌ریزی نکنید

پیشنهاد عجیب مهدی کیانی به استقلالی‌ها

آغاز طرح زمستانه کتاب در آذربایجان‌شرقی

پیرهادی: قالیباف نامزد انتخابات 1400 نیست

محکومیت حوادث اخیر سراوان از سوی علمای اهل سنت آذربایجان‌غربی

22 هزار بافنده فرش دستبافت در اردبیل بیمه نیستند

چهارمین حادثه گازگرفتگی در اردبیل با یک جانباخته و یک مسموم

گازگرفتگی در نیر یک کشته و یک مسموم برجای گذاشت

آغاز هشتمین جلسه بررسی بودجه 1400 در مجلس

علل ترک تحصیل دانش آموزان در آذربایجان غربی چیست!؟

سرمایه گذاری 130 میلیارد تومانی برای احداث کارخانه آهک هیدراته اهر

مصوبه معافیت مالیات بر ارزش افزوده مناطق آزاد تجاری به کجا رسید

مرغ زنده و کشتارشده از آذربایجان شرقی خارج نمی‌شود

180 هزار بسته معیشتی در استان اردبیل توزیع شد

هم افزایی و مشارکت گروهی لازمه توسعه هرمزگان است

زنگ خطر شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان‌غربی نواخته شد

سنگ بزرگ تراکتور برای استقلال ؛ ستاره تی تی ها در تبریز ماندنی شد

خراسان رضوی شاهراه آبی و خشکی شرق کشور

اهتمام دولت برای اتمام انتظار 12 ساله اصحاب فرهنگ در آذربایجان‌غربی

آسمان صاف و افزایش دمای هوا در اردبیل

وحید زمانی مخترع جوان چطور از اعدام در زندان اردبیل گریخت

دولت بایدن با حمله به سوریه به ریاکاری و دو رویی متهم شد

ویدئو / «با اقتصاد پنهانی در ایران مقابله نمی‌شود»

تصویری از نیمه تاریک سیاره زهره منتشر شد

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 9 اسفند 99 در تمام مقاطع تحصیلی

میرزایی: مردم برای کوتاه کردن دست دشمن باید در انتخابات شرکت کنند

جنجال ممنوعیت پوشیدن بیکینی در مسابقات والیبال ساحلی زنان در قطر

به تصویب تعطیلی خوزستان امیدی نداریم

بازرسی کمیسیون بورس آمریکا از ایلان ماسک

وضعیت عملکرد فنی بازی Outriders روی ایکس باکس سری اس

با نخستین گجت مجهز به تراشه اسنپ‌دراگون 895 آشنا شوید

گلکسی بادز لایو به شماری از قابلیت‌های گلکسی بادز پرو مجهز شد

لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه‌ها و مراکز قضایی استان اردبیل

آتش سوزی کارگاه چوب بری در اردبیل مهار شد

سویا _ بارسلونا/ جدال انتقامی بارسلونا با چاشنی دست گرمی برای صعود به فینال کوپا دل ری

سقوط خودرو سواری در مهاباد یک کشته و دو مصدوم بر جای گذاشت

لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه ها و مراکز قضایی استان آذربایجان غربی

لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه ها و مراکز قضایی استان آذربایجان شرقی

بازدیدشهردار تبریز امروز از سه پروژه مهم در منطقه10