پیام آذری

آخرين مطالب

نامه فرمانده ارتش به آیت‌الله خامنه‌ای درباره محور زید مقالات

نامه فرمانده ارتش به آیت‌الله خامنه‌ای درباره محور زید
  بزرگنمايي:

پیام آذری - زمستان سال 1362 بود که محسن رضایی به فرماندهانش خبر داد که عملیات بعدی در هور انجام می‌شود. اولش شوکه شدند اما وقتی شناسایی‌های قرارگاه نصرت را دیدند، آرام گرفتند.
گر وه جهاد و مقاومت مشرق - عملیات خیبر یکی از مهمترین عملیات‌های جنگ 8 ساله بود که چون در اسفندماه 1362 انجام شد و غالباً در این روزها، خانواده‌های ایرانی در حال آماده شدن برای تحویل سال نو هستند، کمتر به آن پرداخته شده است.
در این مطلب، سعی کرده‌ایم به نحوی موجز، فضای کشور و جنگ را در اسفند 62 برایتان ترسیم کنیم و در این کار از مطالب، عکس‌ها و نقشه‌های «تاریخ جنگ» هم بهره برده‌ایم.
با درود به روح پر فتوح امام شهیدان و سرداران سپاه اسلام که در این عملیات به لقاء الهی شتافتند، این مطلب را به «شهید حاج محمد ابراهیم همت» تقدیم می‌کنیم.
* امیدواری محسن رضایی
قبل از عملیات خیبر، فرمانده سپاه امیدوار بود تا با یک عملیات قدرتمند، هم به رزمندگان در غرب کشور که فکر می‌کردند عملیات در جنوب ناممکن شده، پیامی بدهد و هم برای کسانی که می‌گفتند «جنگ را نباید ادامه داد و راهی برای پیگیری آن نمانده» جواب دندان شکنی داشته باشد.
هر بار که علی هاشمی نتیجه شناسایی‌ها در هورالهویزه را می‌داد، محسن رضایی امیدوارتر می‌شد. رضایی از قرارگاه نصرت، نه به فرماندهانش چیزی گفته بود و نه به ‌ هاشمی‌رفسنجانی ، فرمانده جنگ. اولین بار که از نتیجه شناسایی‌ها کاملاً مطمئن شد، به حضرت امام اطلاع داد. امام هم وقتی رسیدن به دجله را در هدفگذاری او دید، خوشحال شد. طرح عملیات خیبر بعد از آزادسازی خرمشهر خیلی اهمیت داشت و می‌توانست تاثیری جدی در روند جنگ داشته باشد.
زمستان سال 1362 بود که محسن رضایی به فرماندهانش خبر داد که عملیات بعدی در هور انجام می‌شود. اولش شوکه شدند اما وقتی شناسایی‌های قرارگاه نصرت را دیدند، آرام گرفتند.

پیام آذری

خوزستان / جاده شط علی / سنگر آر پی جی در روزهای آغازین عملیات خیبر نیروهای علی هاشمی‌حتی آب راه‌های هور را هم متر کرده بودند و فیلمی که از اتوبان بغداد- بصره گرفته بودند، در دستشان بود.
* خیبر در کجا انجام شد؟
منطقه عملیات خیبر، شمال بصره و مقابل استان‌های العماره و بصره بود. دو محور هم داشت: یکی هور الهویزه و دیگری «زید» که عملیات رمضان در آن بدون موفقیت انجام شده بود.

پیام آذری

عملیات دو محور جنوبی و شمالی داشت. محور شمالی در هور و محور جنوبی در زید. دو لشکر سپاه و ارتش در جنوب، متوقف شدند. عراق، انتظار عملیات از هور را نداشت و نیروی کمی را آنجا مستقر کرده بود. در جزایر مجنون فقط یک گردان از نیروهای مردمی عراق بودند و در محور شمالی و جنوبی هم نیروهای مرزی در پاسگاه مستقر بودند. در این میان فقط خط طلاییه پر از موانع و کانال‌های فراوان بود. در محور زید هم موانع زیاد و نیروهای بسیاری مستقر بودند. خاکریزهای مثلثی شکل که طرحش را اسرائیل داده بود هم در این منطقه قرار داشت. عراق این خاکریزها را قبل از عملیات بیت‌المقدس ساخته بود تا از بصره دفاع کند.

پیام آذری

خاکریزهای معروف مثلثی شکل فرمانده ارتش دیرتر از همه از طرح عملیات با خبر شده و کمی هم دلگیر شده بود. بعدها که فرماندهی محور زید به آن‌ها سپرده شد به حجت‌الاسلام (آیت الله العظمی) خامنه‌ای نامه نوشتند که در این محور با توجه به وضعیتش، احتمال موفقیت کم است.
محسن رضایی معتقد بود پیش‌روی در هور آنقدر برای عراق غافلگیرکننده است که اگر محور جنوبی ( طلائیه ) هم قوی نباشد، عملیات موفقیت‌آمیز می‌شود. او همچنین یکی از قوی‌ترین لشکرهایش یعنی لشکر 14 امام حسین (ع) که متعلق به نیروهای اصفهانی بود را به محور جنوبی مأمور کرد.

پیام آذری

هوانیروز به کمک آمد پشتیبانی نیروهایی که برای جنگیدن به هور می‌رفتند با قرارگاه نوح بود. نبود خشکی و لزوم سرعت بالا در انتقال نیرو و تجهیزات باعث شد که از هوانیروز کمک خواسته شود. فرمانده هوانیروز ارتش به کنار هور آمد و نیروی هوایی هم پیشتیبانی پدافند هوایی را بر عهده گرفت. همچنین هواپیماهای اف 14 مأمور شدند تا به جنگ میگ‌های عراقی بروند.

پیام آذری

خوزستان / دشت جفیر / 3 اسفند 62 / انتقال رزمندگان به خط مقدم عملیات / بالگرد شنوک * فرماندهی هاشمی‌رفسنجانی
عملیات خیبر اولین تجربه حجت الاسلام هاشمی‌رفسنجانی در فرماندهی جنگ بود. او قبل از آمدنش به جبهه به امام قول داده بود تا با یک پیروزی به تهران برگردد تا راهی برای پایان جنگ باشد. حضرت امام هم فقط سکوت کرده بودند.

پیام آذری

اولین حضور هاشمی رفسنجانی در جبهه به عنوان فرمانده جنگ هاشمی‌رفسنجانی در ذهنش به این فکر کرده بود که می‌توانیم با گرفتن یک منطقه از خاک عراق، پای میز مذاکره و پذیرفتن آتش بس برویم و به بهانه این منطقه، حقمان را از صدام بگیریم. برخی مخالف این نیت بودند و می‌گفتند رزمنده‌هایی که آمده‌اند تا از راه کربلا به قدس بروند را ناامید می‌کند و برخی دیگر هم خوشحال شدند.

پیام آذری

جزیره جنوبی مجنون/5 اسفند 62 / فرماندهان سپاه کمبود قایق را از کاستی های عملیات می دانستند هاشمی‌رفسنجانی در خاطراتش می‌نویسد: آن‌گونه که انتظار داشتم، عنوان ختم جنگ مقبول نیفتاد. معلوم است مسئله مهم برای بسیاری از رزمندگان، ادامه جنگ است و همه چیز هم همین را نشان می‌دهد. شاید به همین جهت امام موافق طرح ختم جنگ نیستند و اگر در قلبشان هم قبول داشته باشند، بر زبان نمی‌آورند.

پیام آذری

طلائیه / اسفند 62 * بالاخره عملیات خیبر شروع شد
3 اسفند 62 بود که عملیات خیبر با رمز یا رسول الله (ص) آغاز شد. در شب و روز اول، نیروها در محور شمالی به جاده بصره – العماره رسیدند. اما در جنوب (محور زید) نیروها نتوانستند از موانع عبور کنند و عملیات در آنجا خیلی زود متوقف شد. با این حال موفقیت محور شمالی امیدوارکننده بود.

پیام آذری

موقعیت هور الهویزه در مرحله بعدی باید تعدادی از نیروها از راه هور به جزایر مجنون حمله می‌کردند و گروهی هم از طریق طلائیه که تنها راه خشکی در منطقه شمالی عملیات بود این حمله را انجام می‌دادند. عملیات در طلائیه با یک روز تأخیر انجام شد اما نیروهای هور از این موضوع مطلع نشدند و به سمت جزیره جنوبی رفتند. حالا باید از سمت طلائیه حمایت می‌شدند اما کسی آنجا نبود. شرایط سختی پیش آمده بود و به همین خاطر نیروهایی که قرار بود شبانه به خط بزنند را در روز، راهی منطقه کردند. عراق هم هر چه توان داشت بر روی طلائیه متمرکز کرد تا این نیروها به جزیره جنوبی نرسند. عراق می‌دانست که اگر نیروها به جزیره جنوبی برسند، کار عملیات به انجا می‌رسد به همین خاطر از تمام توانش بهره برد تا ایرانی‌ها را زمینگیر کند. یگان‌های ایران در طلائیه و مجنون خیلی شهید دادند.

پیام آذری

حاج محمد ابراهیم همت و بچه‌های لشکر 27 در دوکوهه آماده بودند تا شبانه به خط بزنند اما مجبور شدند در روز حمله کنند * نگرانی در تهران
گزارش‌های علی صیاد شیرازی در تهران، امام را نگران کرده بود. هاشمی‌رفسنجانی پیش امام رفت و گزارشی داد. امام هم معتقد بود که قطع جاده بصره – بغداد، ضربه مهلکی به صدام می‌زند.
هاشمی‌رفسنجانی به جنوب برگشت و به محسن رضایی خبر داد که به همه گفته: هر چه در چنته دارید به میدان بیاورید.
محسن رضایی هم دستور داده بود افراد در حد فرمانده لشکر هم باید بجنگند؛ حتی اگر سازمان رزم سپاه مختل شود.

پیام آذری

خوزستان / دشت جفیر / اسفند 62 * ادامه عملیات
لشکر 27 محمد رسول الله (ص) بسیاری از نیروهایش را از دست داد. لشکر 14 امام حسین (ع) که در محور زید (جنوبی) عمل می‌کرد، به کمک رزمنده‌های تهرانی آمد. پیشروی اولیه‌شان موفق بود اما باز هم عراقی‌ها آن‌ها را زمینگیر کردند.
در همین گیر و دار، محمد ابراهیم همت ، فرمانده لشکر 27 به شهادت رسید و حسین خرازی را با دست قطع شده و با بدنی پر از تیر و ترکش از منطقه بیرون بردند.

پیام آذری

شهید حمید باکری هم‌زمان با نبرد طلائیه، عراقی‌ها به 4 گردان خط‌شکن از لشکر 8 نجف اشرف (اصفهان) و 31 عاشورا (آذربایجان) حمله کردند. شهادت جانسوز رزمندگان این 4 گردان ، سخت‌ترین لحظات خیبر برای فرماندهان در قرارگاه بود. حمید باکری معاون لشکر 31 عاشورا هم در جزیره شهید شد تا غم این نبرد، کامل شود.

پیام آذری

خوزستان / دشت جفیر / اسفند 62 * نبرد در مجنون
صلاح نبود نیروهایی که در شمال هورالهویزه به جاده بصره رسیده بودند، در آنجا بمانند و به همین خاطر عقب‌نشینی کردند و به جزایر مجنون آمدند. عراقی‌ها هم که در طلائیه پیروز بودند، به بازپسگیری جزایر امیدوار شدند.

پیام آذری

طلائیه / اسفند 62 / رزمندگان روزهای سخت‌تری را در پیش رو دارند عراق در رسانه‌هایش مدام تبلیغ می‌کرد که به زودی جزایر را خواهد گرفت و نام جزایر مجنون، محور خبری رسانه‌های دنیا شده بود.
اگر عراق، جزایر را پس می‌گرفت، نشان می‌داد که می‌تواند همه عملیات‌های ایران را شکست بدهد.
بعدازظهر 14 اسفند 62 از دفتر امام خبر دادند که امام فرموده‌اند: جزایر حتماً باید نگهداشته شود. هر طور که شده.

پیام آذری

فرماندهان سپاه قبل از عملیات تا نزدیکی عراقی ها به شناسایی پرداختند تا بدانند بناست نیروهایشان در چه منطقه ای بجنگند با ابلاغ این پیام به رزمندگان، روحیه تازه‌ای به آنان دمیده شد. محسن رضایی هم ابلاغ کرد که از جزایر بیرون نمی‌رویم؛ حتی اگر سازمان سپاه از بین برود… بسیاری از فرماندهان قرارگاه هم سلاح گرفتند و به خط مقدم رفتند.

پیام آذری

شمال غربی طلائیه / 4 اسفند 62 / بسیجی ها بیشترین رزمندگان ایران را تشکیل می دادند از 16 تا 20 اسفند ، عراق هر چه داشت رو کرد تا جزایر را پس بگیرد. 72 ساعت جنگ بی‌امان ادامه داشت اما حرف امام زمین نماند. جزایر به سمبل قدرت ایران و ضعف عراق تبدیل شده بود.
* جنگ شیمیایی
عراق با آتش پر حجم، زمین جزایر مجنون را شخم زد. بمب‌های شیمیایی هم تمام آنجا را آلوده کرد. حفظ جزایر غیر ممکن می‌نمود اما رزمندگان غیور این کار را ممکن کرده بودند.

پیام آذری

تانک تی 72 که شوروی به عراق داده بود و آر پی جی آن را از کار نمی انداخت «افرایم کارش» می‌نویسد: ایرانی‌ها در 5 اسفند مرحله دوم عملیات خیبر را آغاز کردند که تا 28 اسفند ادامه داشت. ایرانی‌ها موفق شدند از باتلاق وسیع بگذرند و جزایر مجنون را تصرف کنند. عراقی‌ها فکر می‌کردند این عمل غیر ممکن است. البته آن‌ها سرانجام با تلاش‌های سخت عراقی‌ها که وحشیانه از سلاح‌های شیمیایی (گاز خردل و گاز اعصاب) استفاده کردند، کنترل شدند. البته ایرانی‌ها موفق شدند جزایر را حفظ کنند.
سوم فروردین 63 خبرگزاری فرانسه نوشت: نیروهای ایرانی پلی 13 کیلومتری مثل قایق شناور ساخته‌اند که جزیره شمالی را به مرز ایران وصل می‌کند. این در تاریخ نظامی‌مدرن بی‌سابقه است.

پیام آذری

انتقال مجروحین از طریق پل خیبر به طول 13 کیلومتر * در جستجوی نقطه پایان
هاشمی‌رفسنجانی بعد از عملیات خیبر از فرماندهان خواست تا راه آینده را ترسیم کنند. او فکر می‌کرد نیروهای ایرانی بیش از 50 کیلومتر را تصرف می‌کنند اما فقط 13 کیلومتر تصرف شده بود. او گفت: در مورد صلح، نظر امام مطرح است و ایشان می‌گوید بدون جنگ، صلح امکان ندارد و اگر ما هم نتوانیم بجنگیم، امام به مردم می‌گویند: بروید و بجنگید.
آمریکایی‌ها همزمان با گسترش روابط‌شان با عراق، عملیات تحریمی علیه ایران با نام «استانچ» را کلید زدند. کشورهای بسیاری از جمله شوروی با این عملیات همراه شدند. شوروی از همراهی ایران درباره حل مشکلاتش در افغانستان ناامید شده بود و پیشنهاد فروش چهار و نیم میلیارد دلار اسلحه را به عراق داد.

پیام آذری

محسن رضایی در حال تشریح فعالیت های جاسوسی حزب توده ایران هم مبارزه قوی با حزب توده که متعلق به شوروی بود را در دستور کار قرار داد.

پیام آذری

محاکمه اعضای حزب توده در این شرایط سخت، طرح عملیات عبور از اروند و گرفتن فاو مطرح شد و تمریناتی هم انجام شد، اما هاشمی‌رفسنجانی این طرح را عملی نمی‌دانست و به عملیات «والفجر8 انجام نشده» معروف شد.

پیام آذری

جزیره مجنون جنوبی / 8 اسفند 62 / مجروحین منتظرند تا بالگردهای هوانیروز آنها را به عقب منتقل کند * یادی از دلاوران شناسایی هور
برای پیگیری امکان عملیات در هور، محسن رضایی کار شناسایی هور را به نحوی کاملاً محرمانه به علی هاشمی‌ و افراد بومی‌اش داد.

پیام آذری

نمایی از هورالهویزه / بیش از 70 درصد هور را نی پوشانده علی هاشمی به همراه نیروهای بومی ‌و غیر بومی‌اش یک سال در هور شناسایی کردند که از آن یک سال 400 گزارش باقی مانده است.
باز کردن معبر در هور، گرما، هوای شرجی، امکان شنیدن صدای کنارزدن نی‌ها توسط عراقی‌ها، ابتلا به بیماری‌های پوستی برای نیروهای شناسایی غیر بومی، حمله پشه‌ها، آبگرفتگی درون بلم‌ها و آوردن اطلاعات از خاک عراق، از سختی‌های شناسایی در این منطقه بود.

پیام آذری

علی هاشمی و یارانش، زحمات بی بدیلی برای شناسایی قبل از عملیات کشیدند / نفر سوم از راست اما این کار سخت و جانفرسا به خوبی انجام شد و عملیات خیبر بالاخره با تمام پستی و بلندی‌هایش انجام شد.
پیکر علی هاشمی‌ که در هور به جا مانده بود، چند سال پیش تفحص شد و به تهران آمد و بر دوش مردم تهران و سپس اهواز تشییع شد.

پیام آذری

حمید رمضانی اولین بار حمید رمضانی و احمد سوداگر در شناسایی عملیات والفجر مقدماتی، تشخیص دادند که هور قابلیت عملیاتی دارد
*با الهام از دائره المعارف مصور تاریخ جنگ ایران و عراق

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/332942/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازدید مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان از مجتمع کیمیا فولاد آریای زنجان

کسب رتبه برتر ملی شورای هماهنگی خدمات بهداشتی به بیمه شدگان توسط استان اصفهان

ارائه خدمات رایگان تامین اجتماعی به بیمه شدگان البرزی از عید سعید مبعث

کمک‌های جامعه کار و تلاش استان چهارمحال و بختیاری به مناطق زلزله زده سی سخت ارسال شد

در شرایط کنونی باید امنیت شغلی کارگران و ایجاد اشتغال را حفظ و گسترش دهیم

44 هزار کودک خراسان شمالی از حمایت‌های بهزیستی برخوردار شدند

پرداخت بیش از شش میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در استان همدان

تاسیس کتابخانه ویژه ناشنوایان

مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک برای خانواده های دارای دو عضو معلول و بیشتر در البرز رایگان انجام می شود

با حضور معاون روابط کار؛ کلنگ ساخت مجموعه ورزشی کارگران پگاه به زمین زده شد

ورود سامانه بارشی جدید به آذربایجان‌غربی

114 پرونده تخلف صنفی در خوی تشکیل شد

مددجویان کمیته‌امداد آذربایجان‌غربی صاحب‌خانه می‌شوند

نوکیا در پی تغییر شیوه‌ نام‌گذاری گوشی‌ها

مشخصات پوکو X3 Pro قبل از معرفی رسمی فاش شد

اتحادیه اروپا خرید بتسدا توسط مایکروسافت را تایید کرد

Galaxy Watch 4 زودتر از انتظار می‌آید

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در پی وصل شدن به همه وسایل حمل و نقل

آمریکا روسیه را به انتقام حملات سایبری تهدید کرد

قابلیتی از اینستاگرام که فقط برای هندی‌ها فعال است!

بازی Amber Isle معرفی شد

«روش عملیاتی تحلیل گفتمان» منتشر شد

توصیه‌های کرونایی معاون بهداشت تبریز به دستفروشان

آخرین آمار کرونا در اردبیل؛ تداوم وضعیت زرد در 4 شهرستان

ماجرای بسته مشکوک در ترمینال کاوه اصفهان

فارس من| اصلاح شبکه آب خیابان طلائیه اردبیل در صورت صدور مجوز انجام می‌شود

معاون استاندار اردبیل خواستار تهیه طرح جامع زیرساخت های ورزشی شد

شهادت یک سرباز وظیفه در حین حراست از مرز‌ها +عکس

جلسه قرارگاه پدافند زیستی در امامزاده سید ابراهیم (ع) شهر لاهرود برگزار شد

اردبیل در صدور پروانه بهره برداری رتبه اول کشور را کسب کرد

آغاز اجرای طرح «شهر تکانی» در مشگین شهر

عملیات اجرایی تقویت خط انتقال گاز به شمال اردبیل آغاز می‌شود

محلات حاشیه نشین اردبیل با هدف بازآفرینی استخراج می‌شود

کاهش واحدهای تولیدی راکد در کشور/ حمایت از ایجاد شهرک های مرزی مشترک

عملیات اجرایی تقویت خط انتقال گاز به شمال استان آغاز می شود

شهادت سرباز مرزبانی در آذربایجان غربی +عکس

فوت 2 بیمار کرونایی در اردبیل/ 23 بیمار جدید بستری شدند

23 بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری شده اند

آئین عزاداری سالروز شهادت باب الحوائج امام موسی کاظم (ع) در کانون های مساجد استان برگزار شد

آخرین آمار کرونا در اردبیل| برابری شمار بستری و ترخیص/ تداوم وضعیت زرد در 4 شهرستان

استان اردبیل در صدور پروانه بهره برداری صنعتی رتبه اول کشور شد

مددجویان کمیته‌امداد آذربایجان‌غربی صاحب‌خانه می‌شوند/احداث 950 واحد مسکن مددجویی در استان

اولویت اول دستگاه قضایی استان آذربایجان غربی برخورد با ویلاسازی غیر مجاز

جزئیات شهادت سرباز وظیفه در هنگ مرزی ارومیه

توزیع لاستیک یارانه‌ای بین ناوگان حمل و نقل بار و کالای آذربایجان‌غربی/7500 حلقه توزیع شد

قالیباف: توانمندسازی اقتصادی زنان یکی از اهداف مهم توسعه است

بازدید معاون وزیر صمت از صف های طولانی مرغ در ارومیه

دستور وزیر بهداشت برای پرداخت معوقات پرسنل دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

شهادت سرباز مرزبانی در آذربایجان غربی

ثبت 150 کارت تردد دام برای عشایر مهاباد