پیام آذری

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ضرورت معرفی درختان مناسب هر منطقه/ تولید 7 میلیون نهال برای سال1400 در اردبیل اجتماعي

ضرورت معرفی درختان مناسب هر منطقه/ تولید 7 میلیون نهال برای سال1400 در اردبیل
  بزرگنمايي:

پیام آذری - خبرگزاری فارس- اردبیل| مینا مجدی نیارق: در گذشته سطح کره زمین از جنگل‌های انبوهی پوشیده شده بود که به تدریج در اثر استفاده انسان‌ها از درختان، آتش‌سوزی، خشکسالی، بیابان‌زایی و... کاهش یافت. سرانجام انسان‌ها در اثر بروز مسائل مختلف به مشکلات حذف درخت از اکوسیستم و پیامدهای آن پی بردند و این چنین بود که روزی را به نام روز درختکاری نامگذاری کردند تا اهمیت کاشت درخت به طور سالانه گوشزد شود.
در اکثر کشورها از جمله آلمان، مصر، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، هند، بلژیک، ژاپن و... روز خاصی به عنوان روز درختکاری نامگذاری شده که تعیین این تاریخ به آب‌وهوای آن کشور بستگی دارد و عموما زمانی است که درختان قابلیت رشد در آن منطقه را دارند مثلا در آلمان 5 اردیبهشت، در مصر 25 دی ماه و برزیل 30 شهریور است.
یک اصل کلی در کاشت درخت وجود دارد و آن اینکه بهترین زمال کاشت نهال، زمان خواب آن است و در مناطق سردسیر و نیمه سردسیر، بهترین زمان اسفندماه است که سرما و یخبندان تمام شده و درخت آرام آرام از خواب زمستانی بیدار می‌شود.
جایگاه درخت در دین اسلام
در تمامی ادیان جهان، درخت و درختکاری جایگاه خاصی دارد و دین اسلام نیز افراد را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده است به طوری که پیامبر اسلام(ص) در این باره فرموده: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه‌ای را به زیر کشت ببرد و انسان‌ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه‌ای از طرف آن شخص شمرده می شود.»
برخی از ائمه نیز به این کار اشتغال داشتند؛ چنانکه در تاریخ خواندیم امام علی(ع) در مدینه نخلستان‌های وسیعی به وجود آورده و بیشتر آنها را برای استفاده مردم، وقف می‌نمود. در بیان امام صادق(ع) یکی از 6 چیزی که ثواب آن پس از مرگ مؤمن نیز به وی می‌رسد، نهالی است که فرد در دوران حیاتش کاشته است.
درختکاری و باغداری چه برای سرگرمی باشد و چه برای کسب درآمد حلال، در عین حال که سختی‌هایی دارد، مفرح و شادی‌آور هم هست، خصوصا در روزگاری که شیوع بیماری کرونا بسیاری از فرصت‌های تفریحی را از انسان‌ها گرفته است.
کاهش دمای محیط اطراف و افزایش رطوبت هوا، حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری و اکوسیستم منطقه، تولید اکسیژن، پاکسازی هوای محیط و کاهش گازهای گلخانه‌ای، جلوگیری از گرم شدن کره زمین و ... تنها بخشی از مزیت‌های وجود درختان است.
قطع غیرقانونی درختان، آتش‌سوزی‌های وسیع در جنگل‌ها، کاهش برخی گونه‌های گیاهی و بی‌توجهی مردم به محیط زیست، قطعا زندگی آیندگان را به خطر خواهد انداخت؛ و برخی از آثار سوء این خطرات در حال حاضر نیز گریبان‌گیر نسل امروز شده و سلامت بشر و طبیعت را با چالش‌هایی همچون، افزایش آلودگی هوای کره زمین، کمبود آب سفره‌های زیرزمینی، بیابان‌زایی و سیل مواجه ساخته است.
گونه‌های مناسب هر منطقه معرفی شود
تفاوت‌های جغرافیایی فراوان در ایران باعث شده هر منطقه بافت و پوشش گیاهی خاص و منحصر به فردی داشته باشد که باید گونه‌های متناسب با توجه به اقلیم و شرایط آب و هوایی هر ناحیه، توسط متخصصان، انتخاب و به مردم ارائه شود.
در حال حاضر اکثر گونه‌های ارائه شده در روز درختکاری از نوع صنوبر هستند و به ندرت نهال میوه به طور رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد و سرنوشت درختانی که به مردم و ادارات سپرده شده‌اند، پیگیری نمی‌شود و همین امر باعث شده نهال‌ها در مناطقی کشت شود که خاک آن بسیار ضعیف است و یا آب کافی برای آبیاری وجود ندارد.
سالانه تعداد زیادی درخت در ایران کاشته می‌شود و مقام معظم رهبری نیز از دهه 60 تاکنون هرساله برنامه درختکاری داشته‌اند. ایشان همواره مسئله آبخیزداری در خصوص کاشت درخت و فضای سبز را به مسؤولان دستگاه‌های مربوطه خصوصا وزارتخانه‌ جهاد کشاورزی توصیه کرده و اجرای این سیاست‌ها را از عوامل جلوگیری‌کننده از بروز ریزگردها و سیلاب‌ها بیان کرده‌اند و اعتبار ویژه‌ای از محل صندوق توسعه ملی برای حوزه آبخیزداری اختصاص دادند.
میزان این اعتبار در سال97، 200 میلیون دلار معادل 7 هزار میلیارد ریال، در سال 98، 15 هزار میلیارد ریال و در سال جاری 11 هزار و 250 میلیارد ریال بود.

پیام آذری

احداث 190 بند آبخیزداری در استان اردبیل
شهامت هدایت، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اظهار کرد: سهم اردبیل از اعتبارات صندوق توسعه ملی 600 میلیارد ریال بوده است که از این محل 190 بند آبخیزداری در استان اردبیل از سال 1397 تاکنون احداث شده است.
وی افزود: 16 پروژه آبخیزداری در هفته منابع طبیعی در استان افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که با اعتباری بالغ بر 87 هزار و 775 میلیون ریال و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به مرحله اجرا درآمده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با بیان اینکه با انجام این پروژه‌ها برای 585 نفر اشتغال ایجاد شده است، به برخی دستاوردهای اجرای این اقدامات اشاره کرد و اظهار داشت: اجرای این پروژه‌ها علاوه بر کنترل سیل و افزایش پوشش گیاهی، موجب کاهش فرسایش خاک، کنترل هرزآب‌ها، کاهش سیل‌خیزی و بهره‌وری بهینه از نزولات آسمانی می‌شوند.
توزیع 3 میلیون نهال صنوبر در اردبیل
هدایت بیان کرد: هفته منابع طبیعی از 15 الی 22 اسفند هم زمان با سراسر کشور در استان اردبیل شروع می‌شود و امسال نیز همچون سال‌های گذشته توزیع نهال‌های غیرمثمر از نوع صنوبر را در تمام شهرستان‌های استان اردبیل خواهیم داشت.
وی ادامه داد: در راستای برنامه توسعه ششم زراعت چوب درکشور و به منظور جلب مشارکت مردمی جهت حفظ، توسعه و احیاء منابع طبیعی، توسعه فضای سبز و بالا بردن میزان تولید چوب و کاهش فشار بر قطع درختان جنگل، ایجاد درآمد و اشتغال‌زایی و تامین مواد اولیه صنایع سلولزی و چوبی استان، 3 میلیون اصله نهال صنوبر جهت اجرای زراعت صنوبر بین متقاضیان توزیع می‌گردد.

پیام آذری

آغاز عملیات تولید 7 میلیون نهال برای سال1400 در اردبیل
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: هم‌چنین طی این هفته، عملیات تولید 7 میلیون نهال صنوبر با مشارکت بخش خصوصی در استان اردبیل آغاز خواهد شد.
وی با بیان اینکه توسعه فضای سبز و حفاظت از خاک از اهداف توزیع نهال در استان است، تصریح کرد: نهال‌های تولید و توزیع شده کاملاً متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان بوده و از لحاظ ارقام و گونه‌های درختی، تمام دغدغه‌های نگهداری در نظر گرفته شده است.
هدایت به برنامه‌های پیش‌بینی شده در طول هفته منابع طبیعی اشاره کرد و ادامه داد: اولین روز از هفته منابع طبیعی با عنوان «درختکاری و توسعه پوشش گیاهی» نام‌گذاری شده و به همین مناسبت با حضور مسؤولان و حافظان منابع طبیعی استان در سه راهی سرعین، مراسم غرس نهال برگزار خواهد شد.
وی دومین روز از هفته را با نام «آبخیزداری و آبخوانداری» عنوان کرد و افزود: در این روز شاهد افتتاح پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در تمامی شهرستان‌های استان اردبیل خواهیم بود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل غرس نهال با حضور مسؤولان، طلاب، دستگاه‌های عضو نهضت سبز و اقشار مختلف مردم در امامزاده سید صدرالدین، واکاری جنگل‌کاری حاشیه جاده اردبیل-مشگین شهر با مشارکت اداره اوقاف و سازمان‌های مردم نهاد و نشست با مدیرکل صداوسیمای مرکز اردبیل و غرس نهال توسط خبرنگاران در محوطه صداوسیما را از برنامه‌های روز سوم هفته منابع طبیعی عنوان کرد.

پیام آذری

رونمایی از سند کوه سبلان در چهارمین روز هفته منابع طبیعی
وی دیدار با مسؤولان قضائی در استان و شهرستان‌ها را از برنامه‌های روز چهارم هفته منابع طبیعی معرفی کرد و بیان داشت: برگزاری مانور یگان حفاظت با حضور نیروهای یگان حفاظت در مرکز استان و غرس نهال توسط نیروهای حفاظتی در محوطه اداره کل منابع طبیعی و رونمایی از سند کوه سبلان از برنامه‌های این روز خواهد بود.
هدایت، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل و غرس نهال توسط وی، دیدار رؤسای ادارات با ائمه جمعه شهرستان‌ها و غرس نهال یادبود هفته منابع طبیعی، نهال‌کاری در جاده سرعین با مشارکت بسیج و سازمان‌های مردم نهاد، برگزاری جلسات تخصصی با دانشگاهیان و مجامع علمی استان اردبیل، غرس نهال با حضور مسؤولان آموزش و پرورش در مدرسه سبلان، افتتاح طرح کشت گل محمدی در شهرستان گرمی، برگزاری جشن ویژه هفته منابع طبیعی و مبعث رسول اکرم(ص) با حضور خانواده همکاران و تجلیل از همکاران نمونه و دیدار با خانواده معظم شهدا و غرس نهال با حضور خانواده شهدا را از دیگر برنامه‌های این هفته اعلام کرد.

پیام آذری

توزیع و غرس 100 هزار اصله نهال توسط گروه‎های جهادی
مسؤول سازمان بسیج سازندگی استان اردبیل اظهار کرد: با مشارکت اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری، بسیج سازندگی و گرو‌ه‌های جهادی بسیج 100 هزار اصله نهال در استان اردبیل توزیع و غرس می‌شود.
علی پیرجاهد افزود: تحقق فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر «هر ایرانی، کاشت یک درخت»، خدمات‌رسانی به مردم و تحقق اقتصاد مقاومتی از جمله اهداف اجرای این طرح است.
وی تصریح کرد: فرهنگ‌سازی سنت حسنه کاشت درخت از اهمیت ویژه برخوردار است که در سال‌های اخیر با اهتمام و استقبال گروه‌های جهادی بسیج همراه بوده است و با توجه به شرایط آب و هوایی که در آن قرار داریم، توسعه فضای سبز اهمیت بسیار زیادی دارد.
مسؤول سازمان بسیج سازندگی استان اردبیل گفت: درختکاری صدقه جاریه محسوب می‌شود و ذخیره‌ای اخروی برای ما است و باید توجه داشت که اگر در کاشت درختان به سمت غرس کردن درختان مثمر برویم، می‌توان معیشت خانواده‌های نیازمند را نیز تامین کرد.
انتهای پیام/3463/666/

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/339199/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بخشش قاتل با رضایت اولیای دم در اشنویه

رئیس شبکه بهداشت ماکو: تنها نیمی از مردم این شهرستان ماسک می‌زنند

برگزاری 3 عروسی روستای اسلاملوی اشنویه را قرنطینه کرد

ورایزن 2.5 میلیون مودم خطرناک خود را جمع آوری می‌کند

گوگل کدک صوتی Lyra را متن‌باز کرد

موبایل دومین کالای وارداتی به کشور در سال 99

طرح گوگل برای دستیابی به مزیت رقابتی در بازار تبلیغات فاش شد

مذاکرات مایکروسافت برای خرید یک شرکت هوش مصنوعی

بتای حالت چندنفره برای بازی Skater XL منتشر شد

مدیرعامل کلاب هاوس هک شدن این شبکه اجتماعی را تکذیب کرد

افزایش 2 برابری تعداد متوفیان کرونایی در وادی رحمت تبریز

1000 مسجد آماده پذیرایی از میهمانان الهی هستند

13 هزار کسب و کار آسیب دیده از کرونا تسهیلات جبرانی دریافت کردند

صادرات بیش از 356 هزار تن کالای ایرانی از مرز بیله‌سوار

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور اردبیل معرفی شد

زنگ بحران کرونا در خلخال با وضعیت قرمز به‌صدا درآمد

احداث 580 کیلومتر بزرگراه در اردبیل/حمایت مالی دولت ضعیف است

رهاسازی آب از سد شهرچای به سمت دریاچه ارومیه به صورت محدود در دستور کار قرار گرفت

روستای اسلاملوی اشنویه در قرنطینه کامل کرونایی

رهاسازی 220 میلیون مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی به سمت دریاچه ارومیه

1.2 میلیون تن کالا از آذربایجان غربی به خارج از کشور صادر شد

تنها نیمی از مردم ماکو ماسک می زنند

اجرای محدودیت‌های ترافیکی در آذربایجان غربی

شهردار ارومیه: وزیر بهداشت نگاه ویژه ای به پاکبانان داشته باشد

نصب و تعمیر افزون بر 5500 گاردریل در محورهای ارتباطی استان آذربایجان‌غربی

روایتی از نامه‌نگاری اسرای عراقی به آیت‌الله خامنه‌ای/ منافقین در اتاق سانسور صدام چه می‌کردند؟

افزایش اعضای هیئت علمی در دانشگاه تبریز

شکست سنگین میزبان برابر مراغه / پیروزی نطنز اصفهان برابر یزد

پویش مطالعاتی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن برگزار می‌شود

مجلس با اهرم های قانونی مانع ترک فعل مسئولان می شود/دستگاه های ناکارآمد را معرفی می کنیم

غلبه هندبالیست های مراغه بر تیم بانوان دهدشت

سند دار شدن 70 درصد مساکن روستایی در مراغه

اجرای 350 هکتار پروژه آبیاری تحت فشار در تبریز

خطر وقوع سیل در آذربایجان شرقی

مهربان: یزدانی هروقت بی‌حاشیه کشتی گرفت به امتیاز رسید/ کسب 4 طلا نشان‌دهنده تمرینات خوب بود

70 درصد روستا‌های آذربایجان‌شرقی حد نصاب نامزد‌های شورا‌ها را دارند

منتظر خیز سنگین‌ تر کرونا در هفته آینده هستیم

قیمت زولبیا و بامیه مشخص شد

رئیس سازمان انرژی اتمی، خرابکاری در نطنز را تایید کرد

فیلم های جنجال برانگیزی که سانسور و ممنوع شدند! + علت ممنوعیت

گلشیفته فراهانی زنی معتاد در خدمت یک شبکه خطرناک + عکس

حمایت سازمان نوسازی و وزارت کار از تأمین مسکن باکیفیت برای اقشار کم‌درآمد

برگزاری مراسم افتتاحیه فاز اول ساختمان مرکز خدمات حوزه علمیه آذربایجان غربی با حضورشهردار ارومیه+گزارش تصویری - پرتال شهرداری ارومیه

حضور در دفتر شهرداری و دیدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی وهیئت همراه با شهردار ارومیه - پرتال شهرداری ارومیه

پاکبانان در اولویت واکسیناسیون کرونا قرار بگیرند/ وزیر بهداشت نگاه ویژه ای به پاکبانان داشته باشد - پرتال شهرداری ارومیه

برگزاری جلسه بررسی مشکلات طرح تفصیلی با حضور شهردار ارومیه - پرتال شهرداری ارومیه

حمایت و توجه مدیریت شهری به درآمدهای پایدار - پرتال شهرداری ارومیه

میراث فرهنگی اردبیل آماده مشارکت با اوقاف در مرمت بناهای تاریخی است

ماه رمضان کمبود مرغ در بازار نداریم

نقاهتگاه‌های آذربایجان‌شرقی با بیش از 3700 تخت آماده ارایه خدمت هستند