پیام آذری

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

بیکاری و مشکلات اقتصادی؛ سهم مردم تکاب از معادن طلا / مطالبه اهالی منطقه برای ایجاد صنایع پایین‌دستی مقالات

بیکاری و مشکلات اقتصادی؛ سهم مردم تکاب از معادن طلا / مطالبه اهالی منطقه برای ایجاد صنایع پایین‌دستی
  بزرگنمايي:

پیام آذری - شهرستان تکاب با وجود داشتن معادن طلا، با مشکلاتی همچون بیکاری و مشکلات اقتصادی مواجه بوده و این منطقه از لحاظ توسعه نیز در رتبه پایینی قرار دارد.
گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، از مجموع کل 100 هزار تن ذخیره قطعی طلا در جهان 0.5 درصد آن به تنهایی از معادن طلای تکاب در آذربایجان غربی استخراج می‌شود. معدن طلای زره شوران در این منطقه با ذخیره 11 میلیون تن بزرگترین معدن طلای ایران است که کارخانه استحصال طلای آن سالانه 500 کیلو شمش طلای 24 عیار تولید می‌کند.
این کارخانه که فاز نخست آن در سال 93 به بهره برداری رسید، برای 700 نفر فرصت اشتغال فراهم کرده است. ظرفیت اسمی این کارخانه 2 تن در سال است و با بهره برداری از فار دوم تا پایان سال گذشته و تکمیل فاز نخست، تولید این کارخانه به 4 تن شمش طلا در سال خواهد رسید.
آذربایجان غربی با دارا بودن معادن غنی کانسنگ طلا صدرنشین جدول تولید این فلز با ارزش در کشور محسوب می‌شود؛ در حال حاضر میزان ذخایر طلای مناطق معدنی آذربایجان‌غربی به 100 تن می‌رسد و این در حالیست که با ادامه فعالیت‌های اکتشافی در شهرستان‌های ماکو، سلماس، شاهین‌دژ و سردشت میزان ذخایر افزایش می‌یابد.
آذربایجان غربی همچنین رتبه نخست کشور را از نظر ذخایر و تولید طلا در اختیار دارد و با ساخت واحد فرآوری و استحصال طلا در معدن زرشوران تکاب، سالانه 3600 کیلوگرم شمش طلا و بیش از 1200 کیلوگرم نقره تولید می‌شود.
یک معدن بزرگ طلای «آق دره» نیز در تکاب وجود دارد که عیار کانسنگ آن نزدیک به پنج گرم در هر تن بوده و می‌تواند سالانه بالغ بر 2.2 تن طلا تولید کند، معدن طلا و نقره باریکای سردشت و خرابه پیرانشهر نیز تولید فلزات گرانقیمت را در این استان به نحو چشمگیر تقویت می‌کند.
علاوه بر این معادن، در شهرستان‌های ماکو، سلماس، شاهین دژ و محدوده‌های دیگری از شهرستان تکاب رگه‌های معدنی طلا و نقره یافت شده که در صورت بهره برداری از این معادن، آذربایجان غربی به رتبه‌های جهانی در تولید طلا و نقره دست می‌یابد.

پیام آذری

در حال حاضر 40 درصد انباشت طلا و 50 درصد کل ذخیره طلای شناسایی‌شده کشور در شهرستان طلایی تکاب واقع‌شده، اما این شهرستان از کمترین زیرساخت‌های در بخش‌های راه، درمان، بهداشت، آموزش و… نیز برخوردار نیست.
با وجود ثروت عظیم معادن طلا در این شهرستان آمار بالای بیکاری، درآمد پایین به همراه قرار گرفتن در رتبه‌های آخر شاخص‌های توسعه‌ای در کشور سهم مردمی این منطقه است. قرار گرفتن این شهرستان در لیست مناطق کم برخوردار و محروم کشور، آمار نرخ بیکاری نشان بی‌تدبیری مسئولانی است که تاکنون نتوانسته‌اند از ظرفیت این شهرستان در بخش‌های معدن، گردشگری، کشاورزی و صنعت استفاده بهینه‌ای ببرند.
در حال حاضر شهرستان تکاب جزو 31 شهرستان کمتر توسعه‌یافته در کشور به شمار می‌رود؛ این در حالی است که تکاب به دلیل دارا بودن 59 معدن سنگ، دو معدن طلا، آثار تاریخی ثبت‌شده جهانی یکی از شهر‌های برخوردار به شمار می‌رود.
نبود زیرساخت‌های توسعه‌ای مهم‌ترین مشکلات پیش روی تکاب محمود زمانی، فرماندار تکاب در خصوص وضعیت معادن طلای تکاب و عدم توسعه شهرستان تکاب باوجود ذخایر و ظرفیت‌های بالای معدنی می‌گوید: بالا بودن آمار بیکاری، نبود زیرساخت‌های توسعه‌ای در بخش راه، درمان، بهداشت و آموزش از مهم‌ترین مشکلات پیش روی تکاب بوده که ناشی از یک عقب‌ماندگی تاریخی است. از 59 معدن سنگ این شهرستان تنها 26 معدن با جذب هزار و 200 نیروی کار فعال است که با توجه به نیاز بالای منطقه به اشتغال جوابگو نیست.

پیام آذری

وی ادامه می دهد: معادن طلای تکاب نه‌ تنها از شهرت ملی برخوردار بوده؛ بلکه در سطح خاورمیانه مطرح هستند؛ اما متأسفانه تاکنون سود چندان زیادی برای این منطقه در پی نداشته‌اند و باوجود این ذخایر ارزشمند بیکاری و محرومیت همچنان در این منطقه بیداد می‌کند.
فرماندار تکاب از وجود سه کارخانه استحصال طلا در تکاب خبر داد و می‌افزاید: به دلیل نبود صنایع پایین‌دست و خام فروشی تاکنون از ظرفیت معادن این شهرستان به‌خصوص در بخش معادن طلا به‌ خوبی استفاده‌ نشده و ایجاد صنایع پایین‌دست یکی از مطالبات جدی مردم منطقه به شمار می‌رود.
وی ادامه می دهد: در حال حاضر 40 درصد انباشت طلای کشور در تکاب است؛ اما به دلیل نبود صنایع مربوطه و خروج منابع مالی استخراج معادن طلا از شهرستان همچنان شاهد محرومیت اقتصادی در این منطقه هستیم. شنیده‌ها حاکی از این است که نبود کارخانه‌های استحصال مواد معدنی در بزرگ‌مقیاس و نزدیک معادن طلا به همراه نبود کارگاه‌های کوچک طلا سازی در این شهرستان موجب شده وجود این معادن در رونق اقتصادی این شهرستان تأثیرگذار نباشد.

پیام آذری

زمانی نرخ بیکاری در این شهرستان را 13 درصد عنوان می‌کند و می افزاید: به دلیل نبود زیرساخت‌های توسعه و کارخانه‌های بزرگ درآمد بیشتر مردم از راه کشاورزی بوده و به این دلیل اشتغال در شهرستان فصلی است که امیدواریم با ایجاد صنایع پایین‌دست و مرتبط با معادن به‌خصوص در بخش طلا شاهد حل مشکل بیکاری در شهرستان باشیم.
به عقیده کارشناسان معدن طلای آق‌دره مشکلات زیست محیطی زیادی ایجاد کرده و در عین حال هیچ نظارتی نیز روی آن وجود ندارد. در این رابطه یکی از اهالی تکاب در گفتگو با خبرنگار می‌گوید: مشکلات زیست محیطی ناشی از استخراج نادرست معدن طلای تکاب اثرات منفی بر روی افراد ساکن در این منطقه گذاشته است.
وی می افزاید: در فرآیند استحصال طلا از جیوه استفاده می‌شود. رهاسازی پسماند حاوی آن در طبیعت، تبعات زیست محیطی سنگینی خواهد داشت. به گفته کارشناسان این ماده وارد آب‌های زیر زمینی می‌شود و همین امر باعث به وجود آمدن التهابات پوستی در برخی افراد شده است.

پیام آذری

بررسی مشکلات معادن طلای تکاب از سوی دادگستری بر این اساس حجت الاسلام رئیسی در آخرین جلسه خود در سفر به آذربایجان غربی، طی یک نشست خبری گفت: پروژه معدن طلا در تکاب از سوی دادگستری بررسی شده و مواردی از گزارش‌ها در دادگستری رسیدگی شده اند و وقتی به نتیجه رسید باید مردم در جریان اقدامات دستگاه قضایی قرار گیرند.
وجود دو معدن طلای «زرشوران» و «آق‌دره» و 59 معدن ارزشمند سنگ، در شهرستان تکاب می‌توانست چهره محرومیت را از شهرستان بزداید؛ اما این منطقه از کمترین زیرساخت‌های توسعه در بخش‌های راه، درمان، بهداشت، آموزش و… نیز برخوردار است.
خروج مواد معدنی استخراج‌شده از معادن طلای تکاب به‌صورت خام، فرآوری مواد معدنی تکاب به‌خصوص معادن سنگ به اسم استان‌های مرکزی، عدم بهره‌مندی مردم این منطقه از ظرفیت معادن طلا و غفلت و بی‌توجهی مسئولان کشوری و استانی نشان می‌دهد تکاب سال‌ها باید طعم محرومیت را بچشد.

پیام آذری

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/340621/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مفقود شدن یک کودک در روستایی از توابع مهاباد

iMassage به اندروید نخواهد آمد

انواع بیماری ام‌اس با هوش مصنوعی ابداعی محقق ایرانی شناسایی شد

نسل جدید آیپد پرو در ماه جاری میلادی از راه می‌رسد

23 میلیون دلار هزینه برای تأمین امنیت زاکربرگ در سال 2020

استفاده از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در گوگل کروم راحت‌تر می‌شود

نماینده اپل در جلسه استماع کنگره شرکت می‌کند

افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می‌کند؟

طراحی ماژول ویژه ارتقای یادگیری ماشینی با رایانه‌های کوانتومی

شیائومی در حال ساخت 3 تبلت قدرتمند

عامل کرونای جهش یافته در آذربایجان‌غربی خانوادگی است

چه کسانی بسته حمایتی رمضان می‌گیرند؟

تداوم جوی نسبتا ناپایدار تا روز چهارشنبه در اردبیل

همدلی خبرنگاران با کادر درمان در مبارزه با کرونا/هر دو ایثارگرند

تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات در سطح استان فراهم شده است

تامین و توزیع کالای اساسی در ماه رمضان در اردبیل ادامه دارد

مشاور عالی استاندار اردبیل منصوب شد

صدور 132 فقره پروانه تولید انفرادی صنایع دستی در بیله سوار

رتبه برتر آذربایجان غربی در تولید اکثر محصولات کشاورزی

نایب قهرمانی پرتابگر چکش آذربایجان‌غربی در مسابقات بین‌المللی مشهد

صرفه جویی ارزی 50 میلیون دلاری در یک واحد صنعتی قم

نماینده آذربایجان‌غربی، مدال نقره پرتاب چکش قهرمانی کشور را از آن خود کرد

تست کرونای 15 درصد بیماران مشکوک محمودآباد مثبت می‌شود

9300 گواهینامه صادراتی و وارداتی در آذربایجان‌غربی صادر شد

8000 هکتار شهرک کشاورزی کشور به سرمایه گذاران واگذار شد

مدیران جدید زندان‌های آذربایجان غربی، کرمان و سیستان و بلوچستان منصوب شدند

ماده مخدر خطرناک کروکودیل/ مخدری که قابل ترک نیست!

فتوای آیت الله سیستانی درباره روزه گرفتن در ایام کرونا

وضعیت کرونایی جم قرمز شد

فوتبال بانوان کرمانشاه به لیگ دسته اول راه یافت

نقش محوری تبریز در توسعه مناسبات ایران با جمهوری آذربایجان و ارمنستان

دونده ترک: مشهد بهترین میزبانی بود که دیدم

ضرورت درک مشترک میان بخش‌های صنعت و دانشگاه

کلنگ زنی کارگاه‌های تخصصی مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز

هشدار هواشناسی آذربایجان شرقی در خصوص آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها

تردد اتوبوس به مرکز شهر ممنوع است

100 تایی شدن بستری‌های کرونا درمراغه / 4 برابر شدن بستری‌های کرونایی

حمله‌ گرگ به گوسفندان در ترکمانچای! +فیلم

آسیب‌شناسی ارتباط صنعت و دانشگاه / نباید اجازه دهیم روحیه ناامیدی در جامعه نخبگان رواج یابد

اجرای 350 هکتار پروژه آبیاری تحت فشار در تبریز

حسین پور: به احترام منصوریان شادی نکردم

اسکورت پلیس عربستان برای استقلال

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 23 فروردین 1400

اعلام رنگ‌ بندی جدید کرونایی در کشور

فتوای متفاوت آیت‌ الله سیستانی درباره رمضان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 23 فروردین 1400

موضع «ظریف» درباره اتفاقات دیروز در نطنز

بازدیدهای میدانی با هدف خدمات رسانی بهتر به شهروندان انجام می شود

8 هزار هکتار از شهرک‌های کشاورزی کشور واگذار شده است

پرداخت 90 میلیارد تومانی بیمه سلامت به بیماران کرونا در آذربایجان‌شرقی