پیام آذری

آخرين مطالب

دل گرمی چغندرکاران قزوین به پشتیبانی‌های دولت اقتصادي

دل گرمی چغندرکاران قزوین به پشتیبانی‌های دولت
  بزرگنمايي:

پیام آذری - کشت چغندرقند به لحاظ اهمیت آن به عنوان ماده خام در تولید قند و شکر همواره مورد توجه دولت‌ها بوده تا میزان واردات و وابستگی کشور به این محصولات کاهش یابد.
امسال با توجه به شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها»، دولت برای تقویت و توسعه کشت چغندر قند بسته‌های حمایتی خاصی را در دستور کار قرار داده است.
از آنجایی که برای تولید قند و شکر زنجیره‌ای از فعالیت کشاورزان، کارخانه‌ها و دولت باید دخیل باشد، بنابراین همکاری و تعامل بین این سه ضلع می‌تواند به افزایش راندمان تولید و نیل به اهداف عالی توسعه اقتصاد کشاورزی مبدل گردد.
افزایش قیمت تضمینی چغندر قند، بالارفتن توان بیمه برای جبران خسارت، پرداخت به موقع هزینه‌ها و نظارت بر مراحل کاشت و داشت این محصول کشاورزی توانسته افق روشنی را در این رابطه ترسم کند.
این موضوع زمانی بیش از پیش قوت گرفت که پیمان حصادی مجری طرح کشت چغندرقند کشور فروردین ماه جاری به استان قزوین سفر کرده بود و در نشستی با همین موضوع به بررسی آخرین وضعیت کشت این محصول پرداخت.

پیام آذری

افزایش دوبرابری قیمت تضمینی چغندرقند و ضرورت اقتصادی شدن کشت این محصول
به گفته مجری طرح کشت چغندرقند کشور، برداشت هفت میلیون تن چغندرقند در قالب طرح توسعه 120 هزار هکتاری این محصول برای سال جاری در دستور کار دولت قرار دارد و خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته در سال زراعی 1399-1400 بیش از 45 هزار هکتار از اراضی کشور نیز در اواسط بهمن تا پایان اسفند ماه 99، به زیر کشت چغندرقند رفته است.
حصادی با بیان اینکه بهترین زمان برای کشت چغندرقندر 2 ماه آخر سال است، افزود: 80 درصد کشت چغندرقند باید در بهمن و اسفند ماه صورت پذیرد تا بتوان عیار قند را در این محصول افزایش داد.
وی در خصوص صرفه اقتصادی کشت چغندر قند برای کشاورزان نیز اظهار داشت: جهاد کشاورزی باید زارعان را توجیه کند که برای صرفه اقتصادی بیشتر لازم است در کشت مستقیم حداقل 60 تن و در کشت نشایی نیز حداقل 80 تن مورد توجه باشد، چراکه کمتر از این میزان کشت برای کشاورز صرفه اقتصادی نداشته و نمی‌تواند انگیزه موجود را افزایش دهد.
حصادی همچنین در جمع کارشناسان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان داشت که تراکم کشت چغندرقند در مزارع کشور باید افزایش یابد و کاری کرد تا 80 هزار بوته چغندر قند در یک هکتار کشت شود.
مجری طرح کشت چغندرقند کشور در خصوص حمایت‌های لازم برای افزایش قیمت تضمینی این محصول نیز گفت: از ابتدای سال با توجه به قیمت چغندرقند، مجلس مصوبه‌ای را تصویب کرد که کمیته هفت نفره به ریاست وزیر جهاد کشاورزی تشکیل شد و چغندرقند اولین محصولی بود که با 2 برابر شدن قیمت آن معادل هر کیلوگرم یک هزار و 247 تومان، موافقت شد.
حصادی سپس به ظرفیت‌های عظیم کشت این محصول در استان قزوین پرداخت و گفت: وجود کارخانه 5 هزار تنی در استان قزوین یک ظرفیت صنعتی خوب برای توسعه کشت چغندرقند محسوب می‌شود و خوشبختانه با حمایت خوبی که از کشاورزان این حوزه شاهد هستیم، می‌توان به برنامه کشت 2 هززار و 800 هکتاری این محصول در استان دست یافت.

پیام آذری

قند و شکر یک تقاضای رو به تزاید است و حمایت از کشت چغندر یک ضرورت
عزیزالله مافی کارشناس حوزه بازار در استان قزوین گفت: واقعیت این است که برخی مواد غذایی به عنوان کالای اساسی مصرفی در بین خانواده‌ها شناخته می‌شود که یکی از آن‌ها قند و شکر است؛ این مواد غذایی همچنان به لحاظ افزایش جمعیت در ایران رو به افزایش است و این ازدیاد تقاضا باعث می‌شود تا کشور برای تامین این کالا دست به واردات بزند.
وی اضافه کرد: در شرایطی که کشور از اراضی خوبی برای کشت چغندرقند بهره‌مند است، باید میزان واردات این محصول را کاهش داد، دولت در بهترین تصمیم گری خود به حمایت از چغندرکاران پرداخته و با تعامل و همکاری مناسب در این رابطه به دنبال کاهش وابستگی کشور به این ماده خوراکی است.
مافی به دست اندرکاران دولت پیشنهاد کرد: برخی از دلالان هرساله چشم به محصولات کشاوررزی می‌دوزند تا از این فرصت جیب خودشان را پر کنند، بنابراین دولت نظارت کند که چغندرها از تولید به مصرف که همان کارخانه است منتقل شود و در این وسط محصولات با تطمیع قیمت بالا خوراک دامداری‌ها نشوند.
این کاشناس حوزه بازار گفت: سیاست‌های مداخله گرانه دولت در قیمت تضمینی محصولات کشاورزی باید با سیاست‌های ارشادی و تسهیل گرانه همراه شود تا زارع با اطلاع از وضعیت موجود به کشت بیشتر این محصولات اقدام کند؛ البته استان قزوین از دیرباز با چغندرکاران پیشکوستی همراه است که همواره در طول سال‌های گذشته و با وجود همه مشکلات اقتصادی دست از کشت این محصول برنداشته است.
مافی خاطرنشان کرد: متاسفانه قوانین کشور در راستای حمایت از چغندرکاران چندان کاربست‌های ویژه ندارد و نیاز است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای حمایت بیشتر از زارعان این بخش و تولیدکنندگان به ایجاد معافیت‌های مالیاتی و مشوق‌های مالی اقدام کنند.

پیام آذری

رضایت کشاورزان از افزایش قیمت و همکاری متقابل کارخانه قند
سخنان حصادی از ظرفیت‌های استان قزوین در خصوص کشت چغندرقند باعث شد تا به منظور اطلاع بیشتر از وضعیت کشت این محصول به سراغ چغندرکاران برویم؛
جلال غلامان یکی از چغندرکاران جهان آباد در شهرستان البرز به خبرنگار ایرنا گفت: من یکی از چغندرکاران ثابت این استان هستم که هرساله این محصول را در 10 هکتار از اراضی کشاورزی این استان کشت می‌کنم.
وی به وعده‌ها و برنامه‌های اساسی دولت در خصوص کشت چغندرقند اشاره کرد و گفت: اگر این برنامه‌ها تا پایان برداشت محصولات عملیاتی شود، نسبت به سال‌های گذشته وضعیت بهتری را شاهد خواهد بودیم.
غلامان به استقبال مجدد کشاورزان برای کشت چغندرقند اشاره کرد و گفت: 10 سال پیش میزان کشت چغندرقند در استان بالا بود و سالانه شاهد برداشت یک هزار و 500 تن از این محصول بودیم، بعدها این میزان کشت کاهش یافت و در این سه سال گذشته نیز مجددا شاهد استقبال کشاورزان برای کشت چغتدرقند هستیم.
مرتضی درویشی یکی دیگر از چغندرکاران استان قزوین واقع در حسن آباد کلج به خبرنگار ایرنا گفت: خوشبختانه امسال دولت به افزایش قیمت چغندرقند اقدام کرده و اگر قیمت‌ها مانند سال گذشته باقی می‌ماند، موجب ضرر و زیان کشاورزان می‌شد.
وی اضافه کرد: با توجه به افزایش قیمت این محصول هم اکنون شاهد کشت بیش از 2 هزار هکتار از این محصول در استان هستیم.
درویشی خاطرنشان کرد: کارخانه قند قزوین همکاری خوبی با کشاوزان دارد و بیشتر چغندرکاران از این نوع تعامل و همکاری رضایت دارند.

پیام آذری

حمایت‌های مالی از چغندرکاران برای تامین بذر و نهاده
علیرضا باباخانی مدیرعامل شرکت کارخانه قند قزوین نیز در نشست مشترک با مجری طرح کشت چغندرقند کشور گفت: تجربه کاری نشان داده که برای ما تحویل چغندر قند از استان قزوین صرفه اقتصادی دارد و برای حمایت از کشاورزان در سال جاری تمام هزینه‌های تامین بذر و نهاده نیز در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه در خیلی از استان‌های کشور از کشاورزان برای تامین بذر و یا کشت محصول، وثیقه ملکی گرفته می‌شود، گفت: با تعامل و همکاری خوبی که بین کارخانه قند قزوین و کشاورزان وجود دارد، تمامی معاملات بانکی با چک صورت می‌گیرد تا چغندرکار تحت فشار نباشد.
باباخانی خاطرنشان کرد: خواسته ما از کشاورزان این است که برای بالارفتن عیار قند، به کشت به موقع این محصول اقدام کنند تا شاهد تولید قند و شکری مرغوب در کشور باشیم.
مدیرعامل شرکت کارخانه قند قزوین یادآور شد: هر زمان که دولت و بخش خصوصی برای کشاورزان بسته‌های تشویقی درنظر گرفته است، شاهد اتفاقات خوبی بوده‌ایم که امسال نیز این حمایت‌ها به اتفاقات بسیار خوبی در حوزه بخش کشاورزی استان قزوین منجر می‌شود.
بیمه‌های متنوع با سقف پرداخت جبران خسارت تا 25 میلیون تومان
مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان قزوین گفت: یک هزار و 400 هکتار از اراضی چغندر سال گذشته در قالب 245 فقره پرونده بیمه شدند و اکنون نیز 56 پرونده در دستور کار جبران خسارت به کشاورزان قرار دارد.
محمد طهرانی‌ها افزود: 900 میلیون تومان خسارت در سال زراعی جدید به چغندرکاران خسارت دیده پرداخت شده است که بخش اعظمی از میزان خسارت‌ها به دلیل بارش تگرگ و بارندگی شدید در اراضی کشاورزی بوده است.
وی با بیان اینکه برای امسال گزینه‌های بیمه‌ای بالا در نظرگرفته ایم، اظهار داشت: حق بیمه از 171 هزار تومان گرفته تا یک میلیون و200 هزار تومان بسته به انتخاب خود کشاورز متنوع است و سقف غرامت نیز تا 25 میلیون تومان پیش بینی شده است. 
طهرانی‌ها خاطرنشان کرد: از کارخانه قند می‌خواهیم که به کشاوزان و چغندرکاران تحت نظارت اعلام کند تا از شرایط و تنوع نوع بیمه محصولات کشاورزی مطلع شوند.

پیام آذری

استفاده از ارقام خوب پوما و دوروتی؛ برنامه ترویج کشت 6 ردیفه و برداشت مکانیزه
مجید اسماعیلی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: سال 99 یک هزار و 433 هکتار برنامه کشت چغندرقند در استان قزوین عملیاتی شد که امسال این رنامه به 2 هزار و 800 هکتار رسیده است.
وی با بیان اینکه تاکنون قرارداد کشت یک هزار و 41 هکتار از اراضی چغندرقند با کارخانه قند بسته شده است، گفت: از اواسط زمستان سال گذشته تمام دغدغه کارشناسان جهاد کشاورزی کشت به موقع این محصول بود که خوشبختانه از بذرهای خوب پوما و دوروتی استفاده شد تا کیفیت به مراتب بالاتر برود.
اسماعیلی تصریح کرد: کشت به موقع این محصول در اواخر هر سال (بهمن و اسفندماه) باعث می‌شود تا عیار قند این محصول افزایش یابد؛ درحال حاضر عیار چغندرقند استان 14 بوده که نسبت به سال‌های گذشته با رشد و کیفیت بهتری برخوردار است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان داشت: ترویج کشت 6 ردیفه در ارراضی چغندر قند سبب می‌شود عملیات برداشت مکانیزه محصولات به سهولت انجام شود و میزان تلفات نیز به قدر قابل توجهی کاهش یابد که در این رابطه خوشبختانه همکاران مدیریت ترویج جهاد کشاورزی استان قزوین به تفهیم چهره به چهره با کشاوزان اقدام کرده‌اند.
نیم نگاه: دولت می‌تواند در کنار پشتیبانی و حمایت از کشت این محصول، در حوزه نیروی کارگری برای جمع آوری محصولات نیز چاره‌ای بیاندیشد، چون قیمت روزانه هر کارگر کشاورزی بین 200 تا 250 هزارتومان است و شاید برای یک کشاورز چندان به صرفه نباشد که بخواهد از چندین نیروی کار استفاده کند.
برچسب‌ها وزارت جهاد کشاورزی صندوق بیمه کشاورزی چغندر رونق تولید کارخانه کشاورزی استان قزوین شکر

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/355427/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قلع و قمع برنامه‌های خطرناک اپ‌استور

«اپل کار» از فناوری واقعیت افزوده استفاده می‌کند

عرضه بازی Skull & Bones دوباره به عقب افتاد

تراشه موبایلی جدید مدیاتک به‌زودی معرفی خواهد شد

سامسونگ تابستان امسال در 2021 MWC حضور نخواهد داشت

آلمان اقدامات جدید واتس اپ را محکوم کرد

تعداد نصب فیسبوک مسنجر در پلی استور به پنج میلیارد رسید

شرکت Valve ممکن است بازی‌های بیشتری را برای کنسول‌ها منتشر کند

هجوم ماینرهای چیا کوین مسبب افزایش قیمت پردازنده و کمبود قطعات

eBay امکان خرید و فروش NFT را فراهم کرد

تاریخ رونمایی پوکو M3 Pro به همراه رندر رسمی آن منتشر شد

برگزاری بیست و نهمین کنفرانس مهندسی برق ایران با مشارکت و حمایت همراه اول

Battlefield 6 رسما یک بازی بین نسلی خواهد بود

شیائومی جزئیات بیشتری از فلیپ بادز پرو اعلام کرد

اینستاگرام چگونه معروف شد؟

سامسونگ از نمایشگاه موبایل بارسلون کنار کشید

قیمت انواع لپ‌تاپ در بازار

هشدار! استخراج این رمز ارز هارد شما را خراب می‌کند

کاهش 20 درصدی ابتلا به ویروس کرونا در اهر

نقاط بحرانی جنگل‌های ارسباران در مخاطرات حریق شناسایی شد

یک کشته و 4 مصدوم در تصادف آزادراه پیامبر اعظم تبریز

خانه‌های آسیب‌دیده از زلزله میانه و سراب تا پایان تیرماه تکمیل می‌شوند

رییس هیات مدیره: حدود 70 درصد مبلغ قرارداد بازیکنان تراکتور پرداخت شده است

جزئیات وام 50 میلیون تومانی توسط بنیاد مسکن هشترود

دستگیری سارق احشام در مراغه

کشف کالای قاچاق در راه آهن تبریز

کلاهبرداری از طریق فروش آپارتمان مال غیر در تبریز

شفق قطبی از منظر فضا

تاسیس مرکز جدید قرآنی در کیش با هدف ترویج مفاهیم قرآنی و تقویت فعالیت های آموزشی

سیاحتی در گلستان سعدی/ باب اول در سیرت پادشاهان/ حکایت شمارهٔ 5

پیشگیری از خودکشی یک نوجوان با اقدام به موقع در گناوه

نصب 7 سامانه ضد تگرگ با قابلیت پوشش 700 هکتار در باغات جلفا

مدیران متخلف شهرداری و شورای شهر پارس‌آباد به حبس و شلاق محکوم شدند

اطلاعیه نحوه برگزاری نماز عید فطر در استان اردبیل

آخرین آمار کرونا در اردبیل؛ بستری 43 بیمار جدید

پیش‌بینی وضعیت هوای اردبیل در تعطیلات عید فطر

قتل هولناک زن تهرانی در خانه دوست

کشف لباس های زن گمشده در اتاقک نگهبان افغان

بازداشت 3 نفر در پی حریق عمدی مرکز ترک اعتیاد

سبک زندگی نامناسب زنان حاشیه‌نشین

شناسایی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه‌های غیر رسمی 15 استان

نگرانی معصومه ابتکار از روی کار آمدن دولت واپس‌گرا

برگزاری هنرواره اذان ایرانی با سبک مرحوم مؤذن‌زاده اردبیلی

حمایت صندوق کارآفرینی امید از ایجاد اشتغال در استان اردبیل

رگبارهای پراکنده در اغلب نقاط کشور ادامه دارد

اعلام جزئیات اقامه نماز عید فطر در استان اردبیل

جذب 1200 نفر نیروی کار جدید درکارخانه سبلان پارچه، پس از احیاء توسط دستگاه قضایی /رونق دوباره بعد از 14 سال

ادامه رگبارهای پراکنده در اغلب نقاط کشور

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی استان اردبیل تا 22 اردیبهشت 1400

رتبه نخست کشوری اردبیل در شیب نزولی شیوع کرونا