پیام آذری

آخرين مطالب

موبایل دومین کالای وارداتی به کشور در سال 99 علمي

موبایل دومین کالای وارداتی به کشور در سال 99
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ترنجی / یک مقام ارشد گمرک ایران اعلام کرد گوشی موبایل، دومین کالای وارداتی بزرگ کشور در سال گذشته بوده است. معاون فنی دفترآمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران با انتشار گزارشی، جزئیات واردات کشور در سال 99 را بیان کرد.
واردات گوشی موبایل در سال 99
شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های اعمال شده برای مقابله با فراگیری آن باعث شد تا سال 99، سال کسب وکارهای مجازی و آموزش آنلاین به شمار آید که در این مسیر تلفن‌های همراه هوشمند ابزار اصلی این نوع کسب و کار و مدل جدیدی از زندگی باشد.
مدلی که در آن دانش آموزان به جای حضور در مدارس از طریق تلفن‌های همراه در کلاس‌های درس شان حاضر می‌شوند و ضمن دریافت آموزش، تکالیف خود را نیز در پلتفرم‌های طراحی شده در فضای مجازی به معلمین خود ارائه می‌کنند و بسیاری از مشاغل نیز چاره‌ای جز فروش خدمات و کالاهای‌شان در فروشگاه های مجازی نداشتند و حتی خانواده‌ها و دوستان به جای گپ و گفت در محیط‌های خانوادگی به دیدار هم در فضای مجازی از طریق تلفن‌های همراه خود می‌روند، برهمین اساس سال 99 سال تغییرناگهانی در به کار گیری از تلفن‌های هوشمند برای زندگی و کسب و کاربود و آغازی شد تا بهره گیری از این ظرفیت جزئی از زندگی مردم شود و حتی بحث آن مطرح می‌شودکه با پایان کرونا نیز نمی‌توان مانند قبل زندگی کرد و از ظرفیت‌های فضای مجازی در کسب و کار و آموزش بهره نجست. با این مقدمه به تحلیل میزان واردات تلفن همراه در سال 99 می‌پردازیم.
واردات 13.5میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه
بر اساس اطلاعات موجود و مقدماتی گمرک، طی دوازده ماهه سال 1399، حدود 13 میلیون 492 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش 2 میلیارد و 436 میلیون دلار با رویه تجاری وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 20 درصد رشد از نظر تعدادی و 69 درصد رشد از نظر ارزشی را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر میزان واردات گوشی تلفن همراه طی سال 1399 نسبت به سال 1398، از نظر تعدادی حدود دو میلیون و 250 هزار دستگاه بیشتر شده است در صورتی که میزان واردات گوشی تلفن همراه در سال 1398، بالغ بر یازده میلیون و 244 هزار دستگاه و به ارزش یک میلیارد و 442 میلیون دلار بوده است.
رکورد واردات گوشی های همراه در دی ماه
بیشترین واردات موبایل بر حسب تعداد دستگاه طی سال گذشته به ترتیب مربوط به ماه‌های دی، اسفند و تیر با یک میلیون و 760 هزار دستگاه، یک میلیون و 668هزاردستگاه و یک میلیون و 667 هزار دستگاه بوده است و کمترین میزان واردات گوشی تلفن همراه به لحاظ تعدادی نیز به فروردین ماه سال گذشته با 317 هزار دستگاه اختصاص دارد.
همچنین کشورهای طرف معامله در خصوص واردات گوشی تلفن همراه، عمدتا امارات متحده عربی و چین بوده است.
همانطور که بیان شد از مهمترین دلایل افزایش تعداد واردات این کالا نسبت به سال 1398، می‌توان به گستره نیاز به گوشی‌های تلفن همراه هوشمند در منازل توسط دانش آموزان حسب شرایط آموزش مجازی مدارس ناشی از اثرات بیماری کرونا و تعطیلی مدارس و آموزشگاه‌ها وکسب و کار اشاره کرد. از سوی دیگر مدت زمان محدود بهره برداری از آن به دلیل طول عمر مفید و محدود این کالا از دیگر دلایل نیاز بازار به واردات این کالا به شمار می‌رود.
در کنار واردات گوشی تلفن همراه با رویه تجاری واردات این کالای مصرفی از طریق ورود مسافر نیز صورت می‌پذیرد که نیاز به انجام ثبت مشخصات گوشی تلفن همراه در سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای (همتا) دارد.
واردات 652 هزار موبایل با رویه مسافری
بر اساس اطلاعات موجود و مقدماتی سال 1399، تعداد 652 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به طریق مسافری وارد کشور شده که در مجموع کل واردات گوشی تلفن همراه به طریقه تجاری و مسافری در سال 1399، به 14 میلیون و 144هزار دستگاه بالغ شده است.
این میزان واردات گوشی موبایل به طریق مسافری طی سال 1399 در مقایسه با مدت مشابه سال 1398 که حدود سه میلیون و 839 هزار دستگاه وارد کشور شده بود کاهش 83درصدی را نشان می‌دهد. کاهش تردد مسافر در سال گذشته به دلیل محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا و بسته بودن مرزهای هوایی و زمینی، همچنین اعمال قوانین سختگیرانه در خصوص ثبت گوشی‌های مسافری و محدودیت تعدادی برای هر مسافر در سال را می‌توان از مهمترین دلایل کاهش واردات گوشی به طریق مسافری در سال گذشته برشمرد.
در این راستا می‌توان پیاده‌سازی و اجرای طرح رجستری گوشی تلفن همراه را، اقدامی اساسی در حوزه جلوگیری از ورود غیر قانونی و قاچاق این کالای مصرفی به داخل کشور بر شمرد. از طرفی ماخذ ورودی پایین (5٪) به لحاظ‌عدم وجود صنایع الکترونیکی تولید گوشی‌های هوشمند در داخل کشور نیز روند ورود این کالا را تسهیل کرده است.
شایان ذکر است در آخرین اخبار مربوط به ماخذ تعرفه گوشی تلفن همراه، (خبرگزاری ایسنا) نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی جزئیات لایحه بودجه 1400، حقوق ورودی واردات گوشی‌های تلفن همراه وارداتی به شیوه تجاری با ارزش بالای600 دلار را 12درصد تعیین کردند.
به عبارت دیگر سود بازرگانی واردات گوشی‌های موبایل با ارزش بالای 600 دلار به شیوه تجاری از یک به هشت درصد افزایش یافته و با احتساب چهار درصد حقوق وعوارض گمرکی، ماخذ تعرفه واردات گوشی تلفن همراه از 5 به12درصد برای تلفن‌های همراه بالای 600 دلار می‌رسد و برای تلفن همراه با قیمتی کمتر از آن که عمده واردات تلفن‌های همراه به کشور است و پایین‌تر از 600 دلار به شمار می‌رود مانند تعرفه گذشته محاسبه میشود، بنابراین تغییر حقوق و عوارض صرفا می‌تواند بر هزینه‌های تلفن‌های گران قیمت تاثیر بگذارد و بر اکثر تلفن‌های همراه تاثیری نخواهد داشت. (متوسط قیمت تلفن همراه وارداتی در سال99، حدود 180 دلار بوده است).
براساس مصوبه‌ای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است کلیه تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند بارکدخوان و مبدل ارتباطات ثابت به سیار وارداتی و تولید داخل را نیز همانند گوشی‌های موبایل در سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات سامانه‌ای (همتا) ثبت کند.
به نظر می‌رسد در شرایط اقتصادی موجود، با اعمال نرخ حقوق ورودی برای گوشی‌های با ارزش بیش از 600 دلار روند واردات این کالای مصرفی به سوی گوشی‌های با ارزش کمتر از سقف تعیین شده فوق سوق داده شود بطوریکه عموم مردم توان خرید و بهره برداری از این کالای مصرفی را داشته باشند وصنایع الکترونیک کشور نیز درسالی که به شعار تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها مزین شده نیز انگیزه لازم برای تولید با کیفیت تلفنهای هوشمند را برای بازاربزرگ 80 وچند میلیون نفری کشور را به دست آورد.
گفتنی است تلفن همراه بعد از ذرت در رتبه دوم کالاهای وارداتی به کشور در سال 99 قرار داشته است. شما معمولا هر چندسال یک بار گوشی موبایل خود را تعویض می کنید؟

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/355505/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

استفاده هفت تولیدکننده چینی محصولات اپل از کارگران اجباری

قتل دوست بر سَر شوخی ناموسی با خواهر

احراز صلاحیت 27 داوطلب نمایندگی مجلس در میانه

پرداخت یارانه دستمزد برای شغل اولی‌ها

نصیرایی: هدیه حضور آمریکا برای افغانستان غیر از ناامنی، جنایت و فساد چه بوده است؟

تخریب دولت در آستانه انتخابات، مقدمه ای بر کاهش اعتماد سیاسی است

30هکتار از اراضی زراعی چالدران زیر کشت بهاره گیاهان دارویی رفت

فرمانده بسیج: 80 گروه جهادی در پلدشت فعال است

چرا نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در آذربایجان شرقی بالا است؟

تصویب سه رشته جدید میان‌رشته‌ای/ راه‌اندازی اتاق فکر دانشگاه

تکذیب پیشنهاد رشوه برای تایید صلاحیت

ماراتن ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری در خیابان فاطمی آغاز شد

عملیات اجرایی فاز اول شبکه آبیاری سبلان در مشگین شهر شتاب گرفت

13 هزار و 400 سالمند 75 تا 80 ساله اردبیلی علیه کرونا واکسینه می‌شوند

حاکمیت جو ناپایدار در اردبیل تا عصر فردا

مرگ مشکوک زنبورهای عسل در سراب

نحوه انتقال استیکر های واتساپ به تلگرام

گوگل احراز هویت دو عاملی را به صورت پیش‌فرض برای کاربران فعال خواهد کرد

آپدیت گوشی چهار ساله سامسونگ: گلکسی J3 2017 بروزرسانی امنیتی دریافت کرد

تولد نوزاد عجول هوراندی در داخل آمبولانس

برپایی هفتمین دوره مسابقات قرآن مناطق آزاد کشور به میزبانی کیش

ارائه 7 طرح جدید برای توسعه جزایر اقماری کیش

خود ارزیابی عامل موفقیت و پیشرو بودن یک سازمان است

جذب 94 هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری درکیش در8سال گذشته

آخرین آمار کرونا در اردبیل؛ بستری 53 مبتلای جدید

پیش بینی قیمت طلا با نگاه به روند دلار / توقف معاملات تحت تاثیر شرایط مبهم

داور ممتاز ملی کشتی درگذشت

ماجرای ضرب و شتم ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی استان اردبیل چه بود؟

هیچ تصمیمی برای ارائه پایگاه به آمریکا نگرفتیم

هیچ فولادی گم نشده است

آمار کرونا آذربایجان غربی 20 اردیبهشت؛ 19 فوتی و 654 ابتلای جدید

تداوم کمک مومنانه مهابادی‌ها به مناسبت ماه رمضان

8 سری جهیزیه به نوعروسان مهاباد اهدا شد

دادستان بیرجند: ترک فعل مسوولان مورد تعقیب قضایی قرار می‌گیرد

پست عجیب مربی استقلالی خطاب به بازیکن این تیم/ به نفع خودته تهران را ترک کنی!

اعضای تیم فوتسال مس سونگون امروز تست کرونا دادند

هیات دولت برای 7 طرح مهم آذربایجان شرقی فایناس تصویب کرد

پیشنهاد عجیب مربی سابق استقلال به مهاجم آبی ها | از تهران برو!

رایزنی ظریف و با همتای ترک خود درباره قدس شریف

اوقات شرعی تبریز در 21 اردیبهشت 1400

قم در میانه نقشه کرونای استان ها

اسدالله یکتا راهی بیمارستان شد + وضعیت جسمانی

میرسلیم: وضعیت «سرمایه‌های میهنی» جبران ناپذیر است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد از 5 شرکت صنعتی و تولیدی ارس بازدید کرد

مناطق آزاد شریک تجاری سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان هستند

پیام تسلیت استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت درگذشت هنرمند پیشکسوت استان

تصویب جذب فاینانس برای 7 طرح مهم در آذربایجان شرقی

بهره برداری از پروژه‌های عمرانی تبریز با اعتبار 700 میلیارد ریال

افراد شاغل حمل و نقل عمومی درون شهری در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند

همه مکلف به تابعیت از آرای وحدت رویه هستند