پیام آذری

آخرين مطالب

داستان دنباله‌دار نگرانی مردم آذربایجان شرقی از آلودگی‌های معدنی

ماجرای معدن آدینه زنوز چیست؟ اقتصادي

ماجرای معدن آدینه زنوز چیست؟
  بزرگنمايي:

پیام آذری - ایسنا/آذربایجان شرقی آذربایجان شرقی سرزمین معادن ارزشمند از جمله معادن طلا و مس است، اما تجربه تلخ زیست‌محیطی فعالیت برخی معادن موجب شده تا بدبینی عجیبی در میان مردم استان نسبت به فعالیت معادن ایجاد شود و هر جا معدنی جدید کشف شده و یا به مرحله بهره برداری برسد بر نگرانی بومیان منطقه مبنی بر آلودگی آب‌های زیرزمینی، به خطر افتادن سلامت ساکنان منطقه، از بین رفتن دام ها و پوششی گیاهی افزوده می‌شود.

معدن آدینه زنوز در شهرستان مرند، از جمله معادن مورد مناقشه بین دوستداران محیط زیست و افراد محلی با معدن‌کاران و شرکت بهره بردار است؛ به طوری‌که چندی پیش اخباری در فضای مجازی مبنی بر اینکه "معدن کاران با مخالفت و مقاومت شدید اهالی مجبور به ترک روستا شدند"، منتشر شد.
اهالی و دوستداران محیط زیست معتقدند این معدن آلودگی زیست محیطی در پی داشته و ممکن است موجب تلف شدن دام‌ها، از بین بردن تنوع زیستی، آلودگی خاک، آب زیرزمینی و آب‌های سطحی توسط مواد شیمیایی آزاد شده از فرآیندهای استخراج، آلوده شدن آب‌های زیرزمینی و سرچشمه‌های رودخانه زنوز و آب ورودی سد زنوز و ... شود، به همین دلیل چندی پیش با حضور در مسیر آدینه زنوز مانع از انتقال تجهیزات اکتشاف و بهره برداری این معدن شدند. 
معدن طلای آدینه با نام دیگری در سیستم «کاداستر» ثبت شده و مکتشف آن دارای دو محدوده اکتشافی در مرند می‌باشد که کارهای مطالعات اکتشافی خود را از سال 1399 در منطقه شروع کرده است.

پیام آذری


موضوع مشکلات زیست محیطی در معدن آدینه زنوز مصداق ندارد
«مهدی مهرداد»، مدیر و دبیر اجرایی خانه معدن آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار می‌کند: مکتشف معدن طلای آدینه دارای دو محدوده اکتشافی در مرند می‌باشد که کارهای مطالعات اکتشافی خود را از سال 1399 در منطقه شروع کرده و تاکنون طبق اظهارات مکتشف، هفت میلیارد تومان هزینه کرده است.
وی ادامه می‌دهد: باتوجه به این‌که در حال حاضر این دو محدوده در مرحله اکتشافات اولیه است، بحث تخریب زیست محیطی به هیچ عنوان مصداق ندارد؛ چراکه در ابتدا محدوده اکتشافی شناسایی شده و بعد از آن در سامانه کاداستر سازمان صمت ثبت می‌شود و با ارائه طرح اکتشاف و با نظارت مسئول فنی تبدیل به پروانه اکتشاف می شود ( که این دو محدوده در این مرحله هستند ).
وی می‌افزاید: بعد از این‌که مرحله اکتشاف تکمیل شود با ارائه گزارش نهایی، گواهی اکتشاف معدن صادر می‌شود و بعد از این مرحله با ارائه طرح بهره برداری و فرآوری و با ارائه شناسنامه ارزیابی زیست محیطی، پروانه بهره‌برداری معدن صادر و با تکمیل فرایند تولید و فرآوری پروانه بهره برداری کارخانه فرآوری صادر می‌شود.
وی در خصوص معدن آدینه زنوز می‌گوید: در حال حاضر این محدوده‌ها در مرحله اکتشاف بوده و در صورت موفق بودن نتیجه اکتشافات تا رسیدن به مرحله بهره برداری چندین سال فاصله دارند؛ ولی متاسفانه در این مدت اهالی از اکتشافات اولیه و حتی ایجاد راه‌های دسترسی نیز ممانعت کرده‌اند. 
مهرداد خاطرنشان می‌کند: بحث‌های زیست محیطی در آخرین مرحله یعنی شروع بکار واحد فرآوری مصداق پیدا می‌کند که باید در آن مرحله مجوزهای زیست محیطی از سازمان محیط زیست اخذ شود و مرتبا مورد نظارت قرار گیرد.
معادن شهرستان مرند مشکل معارض محلی دارند
وی می‌افزاید: با عنایت به این‌که راه‌اندازی هر واحد تولیدی باعث رشد اقتصادی و آبادانی آن منطقه می‌شود، ولی متاسفانه شهرستان مرند بیشترین مورد معارضین محلی را در راه اندازی معادن منطقه دارد؛ بطوری‌که از 48 واحد معدن دارای پروانه اکتشاف و مجوز برداشت، اکثرشان مشکل معارض محلی دارند و این امر مانع ایجاد ثروت در منطقه و کوچک شدن سفره اقتصادی شهرستان شده است.
سرمایه گذاران تمایلی به فعالیت‌های معدنی در مرند ندارند
مدیر و دبیر اجرایی خانه معدن آذربایجان‌ شرقی تصریح می‌کند: به دنبال این موضوع، اکثر سرمایه گذاران تمایلی به مطالعات اکتشافی و فعالیت های معدنی در این شهرستان ندارند؛ از این رو باید دستگاه‌های حاکمیتی مصلحت اندیشی را کنار بگذارند و در رابطه با تولید، برای پیشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها، آستین بالا بزنند. 
طبق قانون، ممانعت از فعالیت‌های معدنی جرم است
وی با اشاره به تبصره 3 ماده 19 قانون معادن، می‌گوید: مزاحمت اشخاص حقیقی یا حقوقی به نحوی‌که مانع عملیات معدنی شود، جرم بوه و مجرم ضمن جبران خسارت، به حبس از یک تا شش ماه و یا پرداخت جریمه نقدی معادل دو برابر خسارت وارده محکوم می‌شود.
مهرداد ادامه می‌دهد: باتوجه به این‌که قانون صراحتا به الزام برخورد عوامل حاکمیتی با معارضین را دارد، ولی متاسفانه به دلیل مصلحت اندیشی و سهل انگاری عوامل اجرایی در این مورد، شاهد تعطیلی روز افزون فعالیت‌های معدنی در این شهرستان هستیم.
حال این سوال مطرح است که باتوجه به این‌که معادن به عنوان یک ظرفیت بزرگ اشتغال‌زایی می‌توانند به رفع مشکل بیکاری کمک کنند و علاوه بر آن نقش بسزایی در تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه یک کشور دارد، بهره برداری از این معدن معضل زیست محیطی است یا فرصتی برای توسعه استان؟
«محسن موید» استاد گروه زمین‌شناسی دانشگاه تبریز در این خصوص در گفت‌وگو با ایسنا، می‌گوید: محدوده‌های معدنی در مرحله اکتشاف هیچ تهدید زیست محیطی ندارند و شاید اکتشافات و شناسائی برخی از عناصر مضر در این مرحله می‌تواند به حفاظت از محیط زیست کمک کند.
به کارگیری از فلوتاسیون به جای سیانور به شدت از آلودگی‌های زیست محیطی می‌کاهد
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام روش برداشت از معادن کمترین آسیب را به محیط زیست می‌زند، ادامه می‌دهد: برداشت و فرآوری طلا می‌تواند با روش فلوتاسیون نیز انجام پذیرد که در حال حاضر در معدن طلای مزرعه شادی ورزقان توسط چینی‌ها انجام شده و به میزان قابل ملاحظه‌ای نسبت به روش بکارگیری سیانور از آلودگی‌های زیست محیطی می‌کاهد.
استاد موید می‌افزاید: برداشت از معدن آسیب زیست محیطی خاصی ندارد، مگر در مناطق جنگلی و مراتع که به تخریب آنها منجر می شود؛ اما اگر فرآوری طلا از کانسنگ باشد، روش فلوتاسیون خیلی بهتر است.
نمونه بارز این معدن، مس سونگون است
وی درخصوص نگرانی‌های اهالی از خسارت‌های زیست محیطی و خسارت وارده به سد زنوز، خاطرنشان می‌کند: محدوده‌های مورد بررسی ربطی به رودخانه زنوز و سد زنوز ندارد و در حوضه آبریز آن واقع نمی شود.
استاد گروه زمین شناسی دانشگاه تبریز با بیان این‌که این معدن بیشتر مس است تا طلا، می‌گوید: نمونه بارز آن معدن مس سونگون است که در یک منطقه جنگلی در حال بهره برداری است؛ در هر حال هر معدنی مزایا و معایبی دارد که با کار کارشناسی و بالاخص کارشناسان محیط زیست و همکاری زمین شناسی زیست محیطی قابل حل بوده و می توان مضرات را به حداقل رساند.
به گزارش ایسنا؛ آذربایجان شرقی با داشتن معادن بزرگ و ارزشمند از ثروت کم نظیر خدادادی برخوردار است که امیدواریم با تدابیر مسئولان این ثروت، زمینه ساز توسعه استان و رفع معضل بیکاری شود اما در عین حال محیط زیست و سلامتی مردم نیز حفظ شود.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/365481/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

استفاده هفت تولیدکننده چینی محصولات اپل از کارگران اجباری

قتل دوست بر سَر شوخی ناموسی با خواهر

احراز صلاحیت 27 داوطلب نمایندگی مجلس در میانه

پرداخت یارانه دستمزد برای شغل اولی‌ها

نصیرایی: هدیه حضور آمریکا برای افغانستان غیر از ناامنی، جنایت و فساد چه بوده است؟

تخریب دولت در آستانه انتخابات، مقدمه ای بر کاهش اعتماد سیاسی است

30هکتار از اراضی زراعی چالدران زیر کشت بهاره گیاهان دارویی رفت

فرمانده بسیج: 80 گروه جهادی در پلدشت فعال است

چرا نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در آذربایجان شرقی بالا است؟

تصویب سه رشته جدید میان‌رشته‌ای/ راه‌اندازی اتاق فکر دانشگاه

تکذیب پیشنهاد رشوه برای تایید صلاحیت

ماراتن ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری در خیابان فاطمی آغاز شد

عملیات اجرایی فاز اول شبکه آبیاری سبلان در مشگین شهر شتاب گرفت

13 هزار و 400 سالمند 75 تا 80 ساله اردبیلی علیه کرونا واکسینه می‌شوند

حاکمیت جو ناپایدار در اردبیل تا عصر فردا

مرگ مشکوک زنبورهای عسل در سراب

نحوه انتقال استیکر های واتساپ به تلگرام

گوگل احراز هویت دو عاملی را به صورت پیش‌فرض برای کاربران فعال خواهد کرد

آپدیت گوشی چهار ساله سامسونگ: گلکسی J3 2017 بروزرسانی امنیتی دریافت کرد

تولد نوزاد عجول هوراندی در داخل آمبولانس

برپایی هفتمین دوره مسابقات قرآن مناطق آزاد کشور به میزبانی کیش

ارائه 7 طرح جدید برای توسعه جزایر اقماری کیش

خود ارزیابی عامل موفقیت و پیشرو بودن یک سازمان است

جذب 94 هزارمیلیارد ریال سرمایه گذاری درکیش در8سال گذشته

آخرین آمار کرونا در اردبیل؛ بستری 53 مبتلای جدید

پیش بینی قیمت طلا با نگاه به روند دلار / توقف معاملات تحت تاثیر شرایط مبهم

داور ممتاز ملی کشتی درگذشت

ماجرای ضرب و شتم ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی استان اردبیل چه بود؟

هیچ تصمیمی برای ارائه پایگاه به آمریکا نگرفتیم

هیچ فولادی گم نشده است

آمار کرونا آذربایجان غربی 20 اردیبهشت؛ 19 فوتی و 654 ابتلای جدید

تداوم کمک مومنانه مهابادی‌ها به مناسبت ماه رمضان

8 سری جهیزیه به نوعروسان مهاباد اهدا شد

دادستان بیرجند: ترک فعل مسوولان مورد تعقیب قضایی قرار می‌گیرد

پست عجیب مربی استقلالی خطاب به بازیکن این تیم/ به نفع خودته تهران را ترک کنی!

اعضای تیم فوتسال مس سونگون امروز تست کرونا دادند

هیات دولت برای 7 طرح مهم آذربایجان شرقی فایناس تصویب کرد

پیشنهاد عجیب مربی سابق استقلال به مهاجم آبی ها | از تهران برو!

رایزنی ظریف و با همتای ترک خود درباره قدس شریف

اوقات شرعی تبریز در 21 اردیبهشت 1400

قم در میانه نقشه کرونای استان ها

اسدالله یکتا راهی بیمارستان شد + وضعیت جسمانی

میرسلیم: وضعیت «سرمایه‌های میهنی» جبران ناپذیر است

دبیر شورای عالی مناطق آزاد از 5 شرکت صنعتی و تولیدی ارس بازدید کرد

مناطق آزاد شریک تجاری سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان هستند

پیام تسلیت استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت درگذشت هنرمند پیشکسوت استان

تصویب جذب فاینانس برای 7 طرح مهم در آذربایجان شرقی

بهره برداری از پروژه‌های عمرانی تبریز با اعتبار 700 میلیارد ریال

افراد شاغل حمل و نقل عمومی درون شهری در اولویت تزریق واکسن قرار گیرند

همه مکلف به تابعیت از آرای وحدت رویه هستند