پیام آذری

آخرين مطالب

نمک کرونا روی زخم حاشیه نشینی/سراب مهاجرت به کلان شهرها پایان می یابد؟ مقالات

نمک کرونا روی زخم حاشیه نشینی/سراب مهاجرت به کلان شهرها پایان می یابد؟
  بزرگنمايي:

پیام آذری -

پیام آذری


به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، صبح که می‌شود وقتی که هنوز آفتاب کامل طلوع نکرده شال و کلاه می‌کند تا رأس ساعت معین به محل کار خود در مرکز شهر برسد. در اطراف شهر از وسیله نقلیه‌ای که مرتب و بی‌وقفه بیاید و برود خبری نیست یا شاید بهتر است بگوییم وسایل حمل و نقل عمومی در برخی مناطق اصلا وجود ندارد.
با خط عوض کردن در مترو و اتوبوس به محل کارش می‌رسد و روز جدید خود را آغاز می‌کند. فکر رسیدگی و تربیت درست فرزند خردسالش که در سن بسیار حساس قرار دارد و حالا در معرض آسیب‌های اجتماعی گوناگونی که در حاشیه‌شهر لبریز است؛ قرار گرفته، او را رها نمی‌کند.
به این فکر می‌کند که وقت بیشتری را در خانه و در کنار فرزندش بگذراند تا او را از اعتیاد، بزهکاری، دزدی، ترک تحصیل، فساد که در محل زندیگی اش فراوان وجود دارد در امان نگه دارد، اما ترس از دست دادن کسب‌وکارش و ماندن در تامین هزینه‌های خانواده مانعش می‌شود.
اصلا چطور می‌توان مانع از نفوذ مسائل اجتماعی بی‌شماری که در اطراف شهر‌ها بیداد می‌کند، شد؟ آسیب‌های فراوانی که کوچه و محله را در برگرفته و حتی در محیط مدرسه که محلی برای آموزش و تربیت است، نفوذ کرده است.
این معضلات تنها قسمت کوچکی از واقعیت تلخ حاشیه‌نشینی آن هم برای زنان است. همین عوامل کوچک و بزرگ باعث افتادن در دام آسیب‌های اجتماعی و بسته شدن پرونده زندگی سالم گذشته می‌شود.
زنان سرپرست خانوار ، این سه کلمه در کنار هم آنقدر وزن زیادی دارد که هرکسی با شنیدنش بار سنگین مسئولیت آن را روی شانه‌های خود حس می‌کند. زنانی که به تنهایی وظیفه حمایت مالی و معنوی از یک خانواده را برعهده دارند و حالا در روز‌هایی که گرانی و تورم سر به فلک کشیده، خیلی از آن‌ها راهی جز کوچ کردن به مناطق حاشیه‌ شهر ندارند.

پیام آذری

اعتیاد پلی برای ورود به بزهکاری شاید بتوان اعتیاد را مهم‌ترین معضل اجتماعی جامعه کنونی ما به‌ ویژه در مناطق حاشیه‌ای دانست، چرا که تله مصرف مواد مخدر پا را در مسیر پرخطری می گذارد که تنهایی، فساد، فقر، دزدی، بزهکاری و کارتن خوابی ایستگاه‌های بعدی آن هستند.
معتادان بهترین مامنی که برای زندگی می‌یابند حاشیه‌ شهرها هستند تا با خیال راحت و بدون دغدغه مواد مخدر مصرف کنند، بدون آن که به کسی جواب پس دهند و همین امر باعث ایجاد فضای نامناسب و افتادن در گرداب آسیب‌ها می‌شود.
زندگی کردن در چنین محیطی برای زنان طاقت فرسا خواهد بود و خطر‌های زیادی انتظار آن‌ها و خانواده‌شان را می‌کشد. طی سال‌ها شهرنشینی این معضلات رشد کرده و بزرگ و بزرگ‌تر شده‌اند. جهش بی‌سابقه قیمت مسکن و افزایش نجومی قیمت اجاره خانه قشر فرودست جامعه را ناچار به کوچ کردن به حاشیه کلانشهر‌ها کرده است.
سراب مهاجرت به کلانشهر‌ها واقعیت تلخ این است که روز به روز آمار مهاجرت به کلانشهر‌ها برای دست یافتن به زندگی و شغل بهتر یا برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف دور و دراز افزایش پیدا کرده و در عین حال بالا بودن هزینه زندگی در شهر‌های بزرگ و درآمد نه چندان کافی برخی اقشار جامعه که اغلب زنان سرپرست خانوار را هم شامل می‌شود به افزایش هرچه بیشتر حاشیه‌نشینی و آسیب‌های اجتماعی گوناگون و گاهی جبران ناپذیر می‌انجامد.
نکته قابل توجه آن است که بازکردن گره کور بیکاری در مناطق حاشیه‌ای و روستاها و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رفع مشکلات حاد اقتصادی و اجتماعی و ایجاد مشاغل گوناگون با درآمد کافی برای اقشار مختلف جامعه می تواند به حل مشکلات اقتصادی و در قدم بعدی کم‌تر شدن نرخ مهاجرت به شهرهای بزرگ و کاهش آسیب‌های اجتماعی کمک زیادی کند.
مهاجرت معکوس راهی برای مقابله با حاشیه‌نشینی سید امیرحسین مدنی مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، بیان کرد: حتما بار‌ها شنیده‌اید که بسیاری از هموطنان روستایی به دلیل بیکاری و امید به ساختن زندگی بهتر, از روستا به شهر و حاشیه‌ شهر‌ها مهاجرت می‌کنند.
او با بیان اینکه این افراد در نهایت به مشاغل کاذب و ناپایدار روی می‌آورند و مشکلاتشان چند برابر می‌شود، گفت: بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام تصمیم دارد کمک کند این دسته از هم وطنان با بازگشت به روستا زندگی خود را دوباره همان جا بسازند.
مدنی گفت: در طرح «به روستا بر می‌گردم» روستاییانی که به شهر‌ها مهاجرت کردند می‌توانند با کمک تسهیلات ویژه و استفاده از مهارت‌ها و امکاناتی که دارند در شغل مناسب در روستای خود مشغول به کار و درآمدزایی شوند.
او بیان کرد: با اجرای این پویش، مهاجرت معکوس 20 هزار نفر از حاشیه شهر‌ها به روستا‌های مادری برنامه ریزی شده است.
مدنی با اشاره به اینکه مشکلات این افراد باید از جانب نهاد‌های دیگر حل شود و در این باره دیوان محاسبات و مجلس شورای اسلامی اقداماتی انجام داده‌اند تا واگذاری‌ها به زودی انجام شوند، گفت: بسیاری از حاشیه نشین‌ها در شرایط کرونا دچار بیکاری شده‌اند و عمده‌ترین دلیلش هم مهاجرت اشتباه آن‌ها از روستا‌ها به شهر‌ها بوده است.
مدیرعامل بنیاد برکت افزود: ما از طریق مجموعه تسهیلگران آمادگی داریم برای افرادی که قصد دارند از حاشیه نشینی به روستای محل زندگی خود بازگردند شغل ایجاد کنیم، به شرط اینکه در 235 شهرستانی باشند که تسهیلگران ما حضور دارند که شامل 60 درصد کل شهرستان‌های کشور است.
مساله گسترش کوچ کردن به حاشیه شهر‌های بزرگ و صنعتی در بین مردم کشور و به‌ ویژه زنان سرپرست خانوار که ناچار به انجام آن می‌شوند، باید از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی مورد بررسی قرار گیرد و آسیب‌شناسی شود و برای ساماندهی و رفع آن برنامه‌ریزی‌های بلند مدت و حمایت‌های همه جانبه صورت گیرد تا بتوان به این معضل اجتماعی رسیدگی کرد.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/380475/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تمدید بسته حمایت از کسب‌وکارها و مشاغل به شدت آسیب‌دیده از کرونا در قم

شریعتمداری:ورزشگاه شهید معتمدی، قدیمی‌ترین مجموعه ورزشی، نماد ورزش کارگری است

شریعتمداری تاکید کرد: شفافیت، مهمترین روش برای جلوگیری از فساد /کسب رتبه نخست شفافیت،گواه رویکرد موفق وزارت کار در مبارزه با فساد

صادقی فر: 38 مجموعه ورزشی کارگری تا پایان دولت به بهره برداری می رسد

شناسایی 309 کرونایی جدید در آذربایجان‌غربی

فروش بیش از 300 میلیونی کتابفروشی‌های آذربایجان‌غربی در «بهارانه کتاب»

نبود عزمی جدی برای حل مشکل ترافیک شهری در ارومیه

عکس/ منتخبین شورای شهر هشترود اعلام شدند

روزانه 10 نفر در آذربایجان شرقی بر اثر ابتلا به کرونا فوت می‌کنند

سامسونگ در حال آماده‌سازی اندروید 12 برای سری گلکسی S21 است

همه چیز درباره ساعت‌های هوشمند سامسونگ در MWC 2021

مهارتی که به زودی درآمد بیشتری برای شما ایجاد می‌کند

اپل زیر ذره بین ناظر آنتی تراست آلمان قرار می‌گیرد

روزانه 10 نفر در آذربایجان‌شرقی بر اثر ابتلا به کرونا فوت می‌کنند

عمران‌خان:حضورآمریکادر افغانستان تروریسم را گسترش داد

مردم ماهنشان روز بسیار گرمی را سپری کردند

تاخیر تعاونی‌ها در عملیات اجرایی واحد‌های مسکن ملی پذیرفتنی نیست

فرمانده سپاه استان اردبیل: شهید چمران در میدان عمل ‌هیچ‌گاه کوتاه نیامد

شروع عملیات اجرایی تولید فروکتوز و گلوگز از گندم در اردبیل

قیمت خرید تضمینی گندم در آذربایجان‌غربی اعلام شد

145 هزار دوز واکسن در آذربایجان غربی تزریق شد

شناسایی 309 کرونایی جدید در آذربایجان‌غربی/روند رو به کاهش ابتلا در استان

دومین دوره طرح کتابخانه تابستانه در آذربایجان غربی برگزار می‌شود

افزایش 15 درصدی مصرف برق در آذربایجان غربی/برای جلوگیری از خاموشی ها باید مصرف برق 10 درصد کاهش یابد

مجتمع فولاد چهاربرج با اشتغال زایی برای یک هزار نفر راه اندازی می‌شود

«پسر» به زودی اکران می‌شود

برگزاری دومین دوره طرح "کتابخانه تابستانه" در آذربایجان غربی

قهرمانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در اولین المپیاد مجازی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور

تفاوت‌های پیام تبریک رهبر انقلاب برای انتخابات 1400

ثبت‌نام بیست و چهارمین دوره ازدواج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر تا 31 شهریور

بررسی راه های مقابله با ایران

برگزاری مسابقه دوچرخه‌سواری آذربایجان‌شرقی

دمای هوای تبریز به 40 درجه می‌رسد

مشارکت 44 درصدی مردم آذربایجان شرقی در انتخابات+تعداد آرای کاندیداها

اختصاص 400 میلیارد تومان برای راه آهن اردبیل- میانه

توضیحات کارشناس هواشناسی در مورد دمای روزهای آینده

ورود محموله واکسن سینوفارم به آذربایجان شرقی

18 هزار افغان کمک کننده به نیروهای آمریکایی به دنبال ترک افغانستان

شنبه از واکسن اسپوتنیک ایرانی رونمایی می‌ شود

واکنش کاخ سفید به سخنان رئیسی

اجرای اصلاحیه قانون صدور چک از پولشویی و فرار مالیاتی جلوگیری می‌کند

واکنش پرسپولیس به صحبت های عجیب رسول خطیبی پس از شکست

داستان عدد 40روی پیراهن قهرمانی پرسپولیس

فرشید اسماعیلی به سید جلال: شرایط مارا داشتید قهرمان نمی شدید

انتقاد جنجالی پرویز پرستویی به داود میرباقری + عکس

پوشش جالب آنجلینا جولی در کمپ آوارگان + تصاویر

سیره امام رضا (ع) مصداق سبک زندگی اسلامی برای بشریت است

تنفس نیم ساعته مجلس برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی

مددجویان، معلولان و رزمندگان معسر از پرداخت هزینه خدمات نظام مهندسی معاف شدند

فاز دوم بیمارستان شهید راثی شاهین‌دژ امسال به بهره‌برداری می‌رسد