پیام آذری

آخرين مطالب

روزی که نفس‌ها آتش گرفت مقالات

روزی که نفس‌ها آتش گرفت
  بزرگنمايي:

پیام آذری -

پیام آذری


به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، در این رخداد هر یک از طرفین در صدد است به انحای مختلف، حریف را از میدان به در کند و با وسایل مختلف و با بهره گیری از سلاح‌های جدید در کارزار، پیروزی را از آن خود کند؛ ولی متاسفانه در این میان جان انسان‌هایی که در میدان نبرد حاضر شده اند، در معرض تهدید قرار می‌گیرد.
در یک قرن گذشته، پیشرفت‌های علمی، از سوی دولت‌ها و کشور‌های زیاده خواه، در جهت ساخت و تولید سلاح‌های کشتار جمعی مورد استفاده قرار گرفته است.
بمب‌های هسته ای، سلاح‌های شیمیایی و میکروبی و انواع بمب‌هایی که بر بدن انسان تاثیرات مخرب پایدار برجای می‌نهد از این دسته سلاح هاست.
این جنگ افزار‌های کشتار جمعی از لحاظ نظامی دارای اهمیت ویژه‌ای هستند چنانچه علیه نیرو‌های نظامی فاقد تجهیزات و آموزش مناسب به کار رود فاجعه‌ای بس دردناک و مصیبت بار به وجود می‌آورد. هرچند از این سلاح‌ها برای کشتن افراد و وارد کردن صدمات بسیار جدی و یا ایجاد انواع معلولیت‌ها در مردم استفاده می‌شود.
سردشت نخستین شهر قربانی سلاح شیمیایی در جهان بمباران شیمیایی سال 1366 سردشت توسط رژیم بعث عراق، این شهر را در ردیف نخستین شهر‌های قربانی سلاح‌های کشتار جمعی در جهان قرار داد؛ اقدام نامبارکی که رد پای کشور‌های استکباری که این بمب‌ها را در اختیار این رژیم قرار داده بودند، در فجایع آن مشخص بود.

پیام آذری

هفتم تیر سال 1366 رژیم بعث عراق با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه 119 نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گاز‌های سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.
بیشتر بخوانید
انتشار فراخوان آثار ادبی با موضوع افشای حقوق بشر آمریکایی بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و این شهر اولین شهر قربانی جنگ افزار‌های شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نامیده شد.
پس از این بمباران شیمیایی بسیاری از مردم این شهر که هیچ اطلاعی از این نوع بمب‌های نامتعارف نداشتند، برای یاری رساندن به مصدومان و نجات کسانی که در زیر آوار‌ها مانده بودند به محل اصابت بمب‌ها رفتند و همین امر باعث شده شمار آسیب دیدگان بیشتر و بیشتر شود و بسیاری از مصدومان با تأخیر به مراکز درمانی در شهر‌های تبریز، ارومیه و تهران منتقل شدند.
انتقال مصدومان شیمایی از طریق هوایی انجام شد و با توجه به حاکم شدن شرایط جنگ و مرزی بودن سردشت با تأخیر صورت گرفت و آثار مواد شیمیایی بر روی جسم مصدومان بویژه کودکان، تا سال‌ها باقی بماند.
هنوز هم پس از گذشته 34 سال از این رویداد تلخ بسیاری از ساکنان این شهر، از آن رنج می‌برند و جانبازان شیمیایی سردشت که بیشتر مشکل تنفسی دارند در این مدت بین مرگ و زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.
سردشتی‌ها در دوران جنگ تحمیلی بار‌ها از سوی نیروی هوایی رژیم بعثی عراق مورد هدف قرار گرفتند، اما هر بار پس از بمباران، خرابی‌های ناشی از آن را درست می‌کردند و زخم‌ها دوباره التیام می‌یافت؛ اکنون سالهاست که رنج سردشتی‌ها از بمباران هفتم تیر 1366 ادامه دارد.

پیام آذری

اما دردناک‌تر از این رنج‌ها، ناراحتی مردم سردشت این است که مجامع بین المللی و سازمان ملل هیچگاه این جنایت رژیم بعثی عراق را محکوم نکرد و همگان بر این باورند که این جنایت به دور از چشم جهانیان و با حمایت‌های برخی کشور‌های ابرقدرت منطقه صورت گرفته و به همین خاطر از دید جهانیان مخفی مانده است.
به سبب غفلت جامعه جهانی از جنایت‌های رژیم بعثی عراق، این رژیم در 25 اسفندماه سال 1366 شهر حلبچه در اقلیم کردستان عراق را مورد بمباران شیمیایی قرار داد و پنج هزار نفر از مردم این شهر بر اثر استنشاق گاز‌های سمی فوت کردند.
بمباران شیمیایی 11 مرداد سال 1367 نیز شهر اشنویه در آذربایجان غربی با بیش از 2 هزار و 500 مجروح و بمباران شیمیایی گسترده‌ای روز چهارم فروردین همان سال در روستای قلعه جی تا دزلی در شهرستان مریوان استان کردستان بخش‌های دیگری از جنایت‌های رژیم بعثی علیه ملت ایران بود.
طبق آخرین بررسی‌ها رژیم بعثی عراق در طول هشت سال دفاع مقدس 6 هزار بمب شیمیایی در قالب 242 نوبت بمباران جنایت‌های گسترده‌ای را مرتکب شد که تنها بخش کمی از این جنایت در رسانه‌های غربی منعکس شد.
شرکت هر ساله اعضای انجمن مصدومان شیمیایی سردشت در نمایشگاه عکس و اسناد این بمباران در حاشیه اجلاس سالانه سازمان جهانی منع گسترش سلاح‌های شیمیایی (OPCW) در لاهه هلند، درخواست‌های کشورمان برای مطرح شدن جنایت در محاکم بین المللی و برگزاری آیین یادبود و مراسم تکریم از جانبازان شیمیایی با حضور مسئولان کشوری و استانی در سالروز این واقعه تلخ بخشی از تلاش‌ها برای زنده نگهداشتن نفس‌های سردشت طی سال‌ها پس از این بمباران شیمیایی است.
ایران قربانی سلاح‌های شیمیایی
ایران از جمله کشور‌هایی است که بیشترین آسیب را از به کارگیری سلاح‌های نامتعارف در طول تاریخ دیده است. استفاده از سلاح‌های شیمیایی از سوی عراق، درحالی اتفاق افتاد که این کشور جزو کشور‌های امضا کننده پروتکل ژنو در سال 1925 درباره منع استفاده از سلاح‌های سمی، خفه کننده و ترکیبات باکتریولوژیک قرار داشت.

پیام آذری

قربانی گرفتن سلاح‌های شیمیایی باعث شد جمهوری اسلامی ایران از بدو آغاز گفتگو‌های مربوط به تدوین کنوانسیون در ژنو و همچنین در کمیسیون مقدماتی آن جزو فعال‌ترین کشور‌های عضو باشد. ایران در سال 1997 میلادی با تصویب مجلس شورای اسلامی به کنوانسیون پیوست و از همان آغاز همواره عضو شورای اجرایی سازمان بوده و حضوری فعال و تأثیرگذار در سازمان OPCW داشته است.
هفتم تیر مصادف است با سال روز بمباران شیمیایی سردشت، ایران نیز پس از این واقعه، شهر سردشت را نخستین شهر قربانی جنگ‌افزار‌های شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما و این تاریخ و روز مبارزه با سلاح شیمیایی و میکروبی نامیده شد. اگرچه در طول هشت سال جنگ تحمیلی، عراق بار‌ها از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد؛ ولی فاجعه سردشت و حلبچه، از وخیم‌ترین فجایع بشری به شمار می‌رود.
" آمریکا دشمن شماره یک بشریت، منفورترین دولت ناقض حقوق بشر" سرهنگ موسی انصاری به عنوان رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: شعار محوری هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی امسال " آمریکا دشمن شماره یک بشریت، منفورترین دولت ناقض حقوق بشر" نامگذاری شده است.
او با اشاره به اینکه برنامه‌های اجرایی در دو بخش آیینی و تبیینی تدارک دیده شده است اضافه کرد: هدف اصلی در اجرای برنامه‌های تبیینی، بصیرت افزایی، مطالبه گری و به چالش کشیدن ادعای دروغین حقوق بشر آمریکاست.

پیام آذری

ششم تا دوازدهم تیر به عنوان هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی نامگذاری شده است.در این هفته جنایاتی همچون سوء قصد نافرجام به رهبر معظم انقلاب اسلامی، شهادت آیت الله بهشتی و 72 تن از یاران ایشاناز جمله شهید استکی، شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی، شهید محراب، بمباران سردشت و هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری در خلیج فارس به دست دشمنان انجام شد.
انصاری با بیان اینکه به دلیل شرایط کرونایی، کمتر برنامه تجمعی پیش بینی شده است و برنامه‌های هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی بیشتر در فضای مجازی برگزار می‌شود افزود: ویژه برنامه 7 تیر هم در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) شهرکرد با حضور سخنران کشوری اجرا خواهد شد.
او با اشاره به بخشی از جنایات بی شمار منافقین و آمریکای جنایتکار در حق مردم ایران افزود:ترور و شهادت مظلومانه و گمنامانه نزدیک به 17 هزار نفر از مردم کشورمان به خاطر همین افکار خصمانه و پلید با حمایت آمریکای جنایتکار است.
انتهای پیام/ش

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/388550/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اختصاص 1300 میلیارد تومان تسهیلات بهسازی برای مساکن روستایی آذربایجان‌غربی

واژگونی پراید در محور مهاباد به پیرانشهر سه نفر را به کام مرگ کشاند

کرونای مهاباد، قرمزتر از همیشه

ضرورت ایجاد شهرک‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و ترکیه

سقوط مرگبار پراید در مهاباد سه کشته برجای گذاشت

اخبار کوتاه زیست محیطی از میاندوآب‌

اجرای 154 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس در آذربایجان غربی

کوهنوردان مهابادی 2 قله مرتفع همدان را فتح کردند

بیش از 2 هزار فقره انشعاب آب و فاضلاب در خوی واگذار شد

8سال دفاع مقدس سبب تثبیت جمهوری اسلامی ایران و اقتدار آن شد

کشف 4 کیلوگرم تریاک از یک توزیع کننده مواد در بوکان

افتتاح سد چپرآباد اشنویه در دهه فجر امسال

پرداخت صدقه با بهره‌برداری از کد QR در مهاباد

مهدی حسین‌زاده شهردار ارومیه شد

اصنافی که کارت واکسن نداشته باشند، پلمب می‌شوند

50 هکتار از تالاب گروس مهاباد در آتش سوخت

ورود 170 هزار تن کالای اساسی به آذربایجان غربی

کشف آثار باستانی در منطقه «شیخ رش» آذربایجان غربی

حسین‌ مهدی‌زاده شهردار ارومیه شد

حکم شهردار ارومیه صادر شد

کشورهای حوزه آسیای میانه می توانند برای منطقه تصمیم گیری کنند

استاندار آذربایجان شرقی: شهریار نماد وحدت ایران اسلامی است

نیمسال اول تحصیلی دانشگاه خواجه نصیر به صورت الکترونیک آغاز شد

رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی: شهریار را نمونه کامل یک آذربایجانی اصیل و یک ایرانی غیرتمند می‌دانیم

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی: اغلب اشعار شهریار شعر متعهد و انقلابی است

نگاه مخاطبان/ در این کشور چه‌ها می‌توان کرد؟

شهرِ شهریار

کسب نخستین مدال ‌فیتنس چلنج بانوان استان آذربایجان‌شرقی

صدور بیش از 2600 فقره رای در راستای مجازات جایگزین حبس در آذربایجان شرقی

کشف 105کیلوگرم مواد مخدر از نوع تریاک در حوزه قضایی شهرستان چاراویماق استان آذربایجان شرقی

دستگیری عامل حفاری غیرمجاز در منطقه اره‌گر تبریز

2500 نظامی آمریکا تا پایان ماه جاری میلادی عراق را ترک می کنند

دیدار قهرمانان المپیک و پارالمپیک ایران در بازی‌های 2020 توکیو با رهبر انقلاب

قهرمانان المپیک و پارالمپیک با امام خامنه‌ای دیدار کردند

قهرمانان المپیک و پارالمپیک با رهبر انقلاب دیدار کردند

ماجرای دختر جوانی که خودش را کشت

تصاویر| مقبره الشعرا در گیرودار تعمیر

شعرخوانی مرحوم شهریار در حضور رهبرانقلاب در تبریز

حادثه خونین در محور تبریز-مرند

فقر و ترک تحصیل دانش‌آموزان

در هیچ شهری از جهان به قدمت و غنای مقبره الشعرای تبریز وجود ندارد/ دوگانگی به نام زبان ترکی و فارسی نمی‌شناسیم

لزوم تدریس شهریار شناسی در دانشگاه ها / انتقاد از وضعیت نامناسب مقبره الشعرای تبریز

اجرای 150 برنامه توسط بسیج دانش‌آموزی در هفته دفاع‌مقدس/ رونمایی از 13 هزار بسته در پویش همکلاسی مهربان 2

امام خامنه‌ای: قهرمان‌ها آموزگار ایستادگی و امیدند

برگزاری اردوی تیم ملی اپه بانوان از امروز

4 کشته و مصدوم در تصادف جاده هشترود _ مراغه

خودکشی زن جوان در قم / باتلاق 8 ساله زندگی مریم به لباس سیاه ختم شد

آمریکاباخِفت افغانستان را ترک کرد/قدرت‌های پوشالی محکوم به شکستند

برگزاری وبینار ملی کشاورزی امنیت و ایمنی غذایی در تبریز

شهریار ملک شعر