پیام آذری

آخرين مطالب

انگ معتاد ویران کننده‌تر از اعتیاد مقالات

انگ معتاد ویران کننده‌تر از اعتیاد
  بزرگنمايي:

پیام آذری -

پیام آذری


به گزارش ایرنا، برچسب معتاد روی پیشانی یک شخص کافی است که او را تا پایان عمرش از تمام امکانات اجتماعی و اقتصادی محروم سازد، مهم نیست او قبلا چه کسی بوده و حالا چه کاری انجام می‌دهد، همین یک واژه می‌تواند تمام زندگی حال و آینده او را ویران سازد.
کارشناسان اجتماعی معتقدند که برچسب زدن‌های منفی به افراد آن‌ها را در جامعه شرمسار کرده و بیشتر از آن که همه انرژی‌ها را معطوف به علل و رفع اعتیاد کند، خود فرد را مورد هدف قرار می‌دهد.
روانشناسان معتقدند مشکل اصلی افراد برای عدم مراجعه به روانپزشک یا روانشناس پرداخت ویزیت نیست و همین انگ زدن از سوی مردم به فرد است که کارها را خراب تر می‌کند.
فرد درگیر مواد مخدر وقتی با انگ معتاد روبرو می‌شود، نسبت به این برچسب واکنش نشان داده و هویت خود را درون آن جستجو می‌کند، بنابراین پس از مدتی جایگاه اجتماعی، نوع تعامل با اطرافیان و خانواده و حتی نگرش خود را بر اساس همین انگ‌ تنظیم خواهد کرد.
یک انگ معتاد باعث شد تا آخر مواد مخدر جلو برم
علی 26 ساله که درگیر مواد مخدر صنعتی است، به خبرنگار ایرنا گفت: من در سن 15 سالگی برای اولین بار سیگار کشیدن را تجربه کردم، در آن زمان چیزی از لذت سیگار و این که ضرر دارد نمی‌دانستم، اما پسرعموی من که همراهم بود با دیدن سیگار کشیدن من با خنده گفت که دیگر برای همیشه معتاد شده‌ام.
وی اضافه کرد: انگ معتاد شدن اگرچه ابتدا شوخی بامزه‌ای بود، اما رفته به دیگران نیز سرایت کرد و حتی کسانی که سیگار کشیدن مرا ندیده بودند، بهم لقب معتاد می‌دادند، وقتی به سن 19سالگی رسیدم و وارد خدمت سربازی شدم، اولین سیگار از سوی هم خدمتی به شکل جدی به من تعارف شد، من که قبلا آن را تجربه کرده بودم نه نگفتم و افتادم تو خط سیگاری شدن.
علی بیان داشت: بعد از پایان خدمت؛ سیگار من را راضی نمی‌کرد، بنابراین با کسانی که مواد مخدر مصرف می‌کردند آشنا شدم، از طرفی من در جامعه یک فرد معتاد شناخته می‌شدم و ترسی از برداشت و قضاوت‌های دیگران نداشتم، پس با خیال راحت مصرف مواد مخدر را آغاز کردم و تا آخر جلو رفتم.

پیام آذری

فرد معتاد به دلیل انگ‌های متعدد در میان جمع معتادان امنیت بیشتری دارد
رواشناس و کارشناس حوزه اعتیاد به خبرنگار ایرنا گفت: انگ یا برچسب اجتماعی عنوانی است که افراد به یکدیگر می‌دهند تا در آن قالب یکدیگر را معرفی و شناسایی کنند؛ وقتی این برچسب یا انگ‌های اجتماعی که مثبت نبوده و حاصل قضاوت‌های نادرست و سطحی است به کسی می‌خورد، کل مسیر زندگی این فرد تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد.
رضا فیض اللهی افزود: زمانی که انگ بیماری اعتیاد به کسی زده می‌شود کل مناسبات خانوادگی و اجتماعی او تحت تاثیر قرار می‌گیرد. خانواده و آشنایان یک فرد معتاد نحوه رفتار خود را با او بعد از اطلاع از این قضیه تغییر می‌دهند و از این فرد کناره‌گیری می‌کنند. در محیط کاری نیز اگر این فرد بتواند کارش را ادامه دهد باز هم روابط کاری او تحت‌الشعاع مساله اعتیاد و تبعات ناشی از قضاوت نادرست همکاران و مدیران قرار می‌گیرد.
وی اضافه کرد: این رفتارهای نادرست اجتماع و واپس‌زدگی باعث می‌شود فرد معتاد ناخواسته به سمت گروه‌هایی سوق داده شود که مانند خودش هستند و در گذشته این برچسب بر آنها نیز زده شده و این به معنای پیش رفتن فرد در مسیر اعتیاد است.
فیض اللهی ادامه داد: در این گروه‌ها حداقل فرد احساس امنیت می‌کند و حس طرد شدن به او دست نمی‌دهد؛ قرار گرفتن در این شرایط دیگر امید ترک کردن و بازگشتن به مسیر زندگی سالم و عادی را درباره این افراد ناامید می‌کند؛ بنابراین اگر جامعه به طور عام و اطرافیان فرد معتاد به طور خاص، تبعات برچسب‌زنی و قضاوت را بدانند، هرگز دست به چنین کاری نخواهند زد.
این کارشناس اعتیاد بیان داشت: اعتیاد اگر در سنین پایین برای کودکان تعریف و بازتعریف شود در درجه اول آنها چون می‌دانند مصرف مواد چه خطراتی دارد کمتر به این سمت کشیده می‌شوند و درباره انگ زدن به افراد درگیر این بیماری هم دقت بیشتری به خرج می‌دهند؛ اگر آموزش را وارد این مرحله و سنین حساس کنیم می‌توانیم امیدوار باشیم در جامعه به تدبیر هوشمندانه‌ای برای حل معضل اعتیاد دست یابیم.
سیاست پلیس مبارزه با مواد مخدر قزوین جلوگیری از بازگشت مجدد فرد به دنیای اعتیاد است
رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان قزوین گفت: به طور کلی آمار معتادان در استان قزوین چندان قابل توجه نیست و سیاست استان بر این بوده تا افراد پس از ترک مواد مخدر به سمت اعتیاد گرایش پیدا نکنند.
سرهنگ فرهاد علی بیگی افزود: سال‌های اخیر منافع مادی مواد مخدر در تجارت آشکار شده و جامعه این سوداگران گسترش پیدا کرده است، بنابراین معتاد شدن افراد عواقب وسیع و سنگینی در پی دارد، فرد معتاد نه تنها خود بلکه همسر و دوستان و نزدیکانش تحت تاثیر رفتارهای او قرار دارند و اینجاست که باید با روشی مناسب وارد عمل شد.
سرهنگ علی بیگی: سال 99 بیش از پنج تن مواد مخدر در استان قزوین کشف و 800 طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در استان اجرایی شد.
وی اضافه کرد: سال 99 بیش از پنج تن مواد مخدر در استان قزوین کشف و 800 طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در استان اجرایی شد که سبب شده مشکلی در این رابطه وجود نداشته باشد.
سرهنگ علی بیگی خاطرنشان کرد: نه تنها وضعیت خطرناکی در خصوص مواد مخدر وجود ندارد، بلکه قزوین نسبت به استان های دیگر وضعیت خوبی را دارد.
این مسؤول یادآور شد: جامعه بیشتر از آن که نیازمند کار پلیسی و بگیر و ببند باشد، باید در زمینه فرهنگسازی پای کار آمده و از معتادان بهودیافته حمایت کند.

پیام آذری

معتادان بهبودیافته به علت انگ‌های گذشته جایگاه و پایگاهی در جامعه ندارند
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین نیز گفت: علم پزشکی ثابت کرده اعتیاد به مواد مخدر تا پایان عمر دائمی بوده و ترک آن برای همیشه غیرممکن است، به عبارت دیگر تمام تلاش‌ها برای این صورت می‌گیرد که مدت زمان ترک معتاد افزایش یابد و شرایط برگشت فرد به مصرف مواد مخدر را کاهش دهد.
علی اکبر کرمی افزود: نحوه ترک معتاد به مواد مخدر این شکلی است که ابتدا فرد معتاد با ورود به کمپ مراحل سم زدایی را طی کرده و پس از آن در یکی از 130 مرکز درمانی ترک اعتیاد زیر نظر دانشگاه با استفاده از دارو مراحل پاکی خود را ادامه می دهد.
وی اضافه کرد: هر کدام از مراکز ترک اعتیاد در استان قزوین بین 100 تا 150 نفر را تحت پوشش خود قرار داده اند و علاوه بر آن بیمارستان 22 بهمن نیز به صورت دولتی ترک اعتیاد را در پیش می گیرند.
کرمی: 130 مرکز ترک اعتیاد در استان قزوین زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی فعالیت دارند که هر کدام از این مراکز بین 100 تا 150 نفر را پوشش می‌دهند.
کرمی تاکید کرد: مشکل اصلی اعتیاد زمانی شروع می شود که فرد معتاد از مراکز ترک اعتیاد دور شده و به سمت جامعه برمی گردد، در این شرایط به علت نبود پوشش اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مناسب فرد بهبودیافته مجددا به سمت مواد مخدر گرایش پید می کند و یک چرخه معیوب در این میان شکل می گیرد.
این مسؤول بیان داشت: از انجایی که افراد معتاد دچار افسردگی می‌شوند، نیازمند حمایت بیشتری خواهند بود، اما متاسفانه وقتی فرد معتاد بهبود یافته به علت انگ‌های گذشته در جامعه جایی ندارد و از یافتن شغل مناسب محروم می‌شود، این افسردگی زمینه مصرف مجدد مواد مخدر را فراهم می‌کند.
کرمی یادآور شد: متاسفانه هنوز فرهنگ سازی مناسبی در خصوص نحوه برخورد با معتادان در جامعه ایجاد نشده و این موضوع سبب شده تا معتادان بیش از گذشته آسیب ببینند.
نیم نگاه: به نظر می‌رسد بهترین شیوه برای جلوگیری از انگ زدن به افراد معتاد، آموزش و فرهنگ سازی از طریق رسانه های جمعی بویژه صدا و سیما و آموزش و پرورش است، بنابراین لازم است که معلمان و اولیا در خصوص مواد مخدر و اعتیاد بیشتر برای فرزندان یا دانش آموزان صحبت کنند.
برچسب‌ها معتادان متجاهر مشاوره مواد مخدر مراکز ترک اعتیاد استان قزوین اعتیاد

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/388566/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

قتل‌عام درختان در پارس‌آباد؛ سکوت قانون!

کشف یک غار جدید در منطقه آیی‌کندی مشگین‌شهر

گفت‌وگو با فاطمه بهبودی، عکاس

شروط بیمه و بازنشستگی زنان در تامین اجتماعی

معاونت امور زنان و خانواده باید مطالبات جامعه زنان را بشنود

ما با همه ی گروه ها در چهارچوب ارزش های دینی و قانونی مایل به تعامل وهمکاری هستیم

تفاهم ایران و عربستان به نفع همه است

پیست اسکی اوجور قابلیت برگزاری مسابقات بین المللی را دارد

تکمیل احداث طرح شبکه آبیاری سبلان از اولویت‌های اصلی است

جدول پخش برنامه‌های رادیویی مرکز اردبیل شنبه 27 شهریور ماه

جدول پخش برنامه های سیمای مرکز اردبیل شنبه 27 شهریور ماه

آیت‌الله فخرالدین موسوی‌ننه‌کرانی به رحمت ایزدی پیوست+بیوگرافی

راه‌یابی مرد ابری به جشنواره فیلم بوسان و چند خبر کوتاه از اردبیل

اردبیل/ حادثه رانندگی در جاده مشگین‌شهر یک قربانی گرفت

آخرین آمار کرونا در اردبیل| 40 بستری و 5 فوتی جدید/ خروج 4 شهرستان از وضعیت قرمز و نارنجی

اعزام تیم منتخب فوتبال اردبیل به اردوی انتخابی تیم ملی

اسرار بریدن سر عرفان درخشان پسر 11 ساله در پارس آباد

ضرورت جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز در اردبیل

کره مجدد گران شد

کره دوباره گران شد/ کره کیلویی140 هزارتومان!

آیت الله سید «فخرالدین موسوی» دارفانی را وداع گفت

پیام تسلیت امام جمعه اردبیل در پی درگذشت آیت‌الله موسوی‌ننه‌کران

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان دار فانی را وداع گفت

نشست رسانه‌ها و تعهد بر اقامه شعائر دینی با حضور آیت الله علیدوست و حسین رضی برگزار شد

نگهداری 5600 پل و ابنیه فنی در استان اردبیل

افزایش مجدد قیمت کره

نخست‌وزیر پاکستان: مناقشه‌ تهران و ریاض فاجعه‌بار خواهد بود| به دنبال تفاهم ایران و عربستان هستیم

عضومجلس خبرگان رهبری درگذشت

آیت‌الله جنتی: آیت الله موسوی کارنامه پرباری در خدمت به نظام داشت

پیام تسلیت امام جمعه اردبیل در پی در گذشت آیت الله موسوی

استقرار جوی نسبتا پایدار تا اواسط هفته جاری در اردبیل

زیرساخت‌های لازم برای حمایت همه‌جانبه سرمایه‌گذاران در سراسر کشور فراهم می‌شود

جنایت هولناک در پارس آباد/قتل عرفان 11 ساله توسط پسر دایی اش +عکس

کره هم از سبد غذایی خانوارها حذف شد

311 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزا در خلخال پرداخت شد

کشف شمشیر دوره ساسانیان در شهر عنبران

نفرات منتخب فوتبال استان اردبیل 28شهریور به اردوی تیم ملی اعزام می شوند.

مصدومیت 265 نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در 5 ماهه نخست سال

تسلیت آیت‌الله جنتی در پی درگذشت نماینده اردبیل در مجلس خبرگان

طعم و عطر آیراننی آش، زبانزد گردشگران اردبیل

درخشش هنرمندان اردبیلی در بین نامزدهای جایزه ملی غزل منزوی

آیت الله جنتی درگذشت آیت الله موسوی ننه کران را تسلیت گفت

افتتاح یازدهمین مرکز نیکوکاری تخصصی زکات در استان اردبیل

کشف هفت کیلوگرم مواد مخدر در اردبیل

فعالیت 348 مدیر کنترل کیفیت در واحد‌های تولیدی و خدماتی اردبیل

پیش بینی توسعه 4 هزارهکتاری باغات زیتون در سال جاری

رئیسی: خدمات ارزنده آیت‌الله فخرالدین موسوی ماندگار است

رئیسی رحلت نماینده اردبیل در مجلس خبرگان رهبری را تسلیت گفت

آذربایجان‌غربی همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد/ شناسایی 1366 بیمار جدید

خسارت خشکسالی به 35 درصد از سطح زیرکشت شالی گلستان