پیام آذری

آخرين مطالب

پیشگیری و درمان ،ضرورتی مهم در مبارزه با اعتیاد مقالات

  بزرگنمايي:

پیام آذری - اردبیل - اعتیاد بلای خانمانسوزی است که جامعه امروز ما دچار آن شده و در استان اردبیل نیز حدود 60 هزار نفر گرفتار آن هستند.

مقابله با اعتیاد از این جهت ضروری است که همه ساله علاوه بر وارد کردن خسارات اجتماعی و اقتصادی به جامعه دهها نفر جان خود را بر اثر آن از دست می‌دهند، تنها در استان اردبیل در سال گذشته 62 نفر جان خود را به خاطر اعتیاد به مواد مخدر از دست دادند.
اعتیاد علاوه بر ایجاد خسارت‌های کلان اقتصادی و زیان‌های اجتماعی، موجب فروپاشی خانواده‌ها ، بروز مشکلات و خسارت‌های بهداشتی ناشی از هزینه‌کرد درمان معتادان به موادمخدر در جامعه نیز می‌شود.
با اینکه از سالیان گذشته مبارزه‌ای بی امان با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر در کشور آغاز شده است اما هنوز این بلای خانمانسوز از جامعه برچیده نشده و ریشه کنی این معضل نیازمند اقدامی اساسی و توجه ویژه آحاد جامعه به آن است.
به گفته مقام‌های مسئول، از ابتدای انقلاب، جمهوری اسلامی ایران تاکنون ایران بیش از چهار هزار شهید و 12 هزار جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است که سهم استان اردبیل 14 شهید بوده است.

پیام آذری


هم اکنون نیز 19 دستگاه و نهاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر مشارکت دارند.
کارشناسان معتقدند که در کنار اقدامات سلبی در مبارزه با اعتیاد می‌بایست سرمایه‌گذاری و توجه ویژه‌ای به بحث پیشگیری شده و نسل جوان و نوجوان را در برابر این آسیب خانمانسوز مصونیت بخشید.
به اعتقاد آنها، هزینه‌ای که اعتیاد بر جامعه تحمیل می‌کند بسیار کمرشکن و گاهی جبران ناپذیر است و هر چقدر هم در زمینه پیشگیری از این بلای خانمانسوز سرمایه‌گذاری شود مقرون به صرفه و به نفع جامعه است.
ارتقای فرهنگ عمومی و پیشگیری اعتیاد ، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، تحول و مهار اعتیاد، توسعه مشارکت‌های مردمی و کاهش تقاضای موادمخدر، تقویت و حمایت از طرح یاریگران زندگی ، پژوهش‌محوری در حوزه اعتیاد ، تقویت همکاری‌های بین‌بخشی و فرابخشی در عرصه مبارزه با موادمخدر، حمایت از مشارکت خیران، بهره‌گیری از ظرفیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد و تقویت برنامه‌های کاهش تقاضای موادمخدر را از جمله برنامه‌های کلیدی است که به اعتقاد کارشناسان می‌بایست در زمینه مقابله با اعتیاد نسبت به آنها توجه ویژه شود.
توجه و اقدامات در پیشگیری و مبارزه با اعتیاد در استان اردبیل
در سال‌های اخیر توجه به بحث پیشگیری و درمان اعتیاد در استان اردبیل افزایش یافته است و در این راستا اواخر پارسال 2 مرکز درمان و بازتوانی اعتیاد ویژه معتادان مرد و زن در استان اردبیل مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
اکبر بهنامجو استاندار اردبیل در آیین افتتاح این مراکز با بیان اینکه بازگشت معتادان به اعتیاد مهمترین مشکل در مراکز بازتوانی است گفت: تمرکز برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات برای جلوگیری از این پدیده مفید و موثر است.
وی افزود: تفاوت عمده این مراکز با نمونه‌های مشابه در این است که در آنها با اقدامات موثر از بازگشت به اعتیاد معتادان درمان شده پس از بازگشت به جامعه پیشگیری می‌شود.
بهنامجو دوره‌های مهارت آموزی برای افراد فاقد مهارت را از جمله این اقدامات در مراکز جدید بازتوانی معتادان ذکر و اظهار کرد: این اقدام سبب می‌شود تا شرایط کار و اشتغال برای افراد معتاد درمان شده پس از خروج از این مراکز فراهم شود.
او ادامه داد: بیمه و اشتغال افراد دارای مهارت و نیز افرادی که در این مراکز مهارت‌های لازم را در یک حرفه فرا گرفته‌اند تضمین می‌شود تا امکان بازگشت به اعتیاد را در معتادان درمان شده به پایین ترین حد ممکن کاهش داد.

پیام آذری


مدیرکل بهزیستی استان اردبیل هم با اشاره به اهمیت بحث پیشگیری در معضل اعتیاد گفت: هم اکنون 13 انجمن پیشگیری اولیه از اعتیاد با اولویت پیشگیری در محیط کار در حال فعالیت هستند.
دکتر بهزاد ستاری افزود: با توجه به اینکه برخی از محیط های کاری بالاترین میزان اعتیاد را دارد، برنامه های فرهنگی و آموزشی در این محیط ها از سوی انجمن ها اجرا می شود.
وی افزود: 340 تیم اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد در سطح استان فعال هستند که بیشتر در محیط های کاری، آموزشی و نظامی و شهری و روستایی فعال هستند.
مدیرکل بهزیستی استان اردبیل همچنین گفت: طرح مانا با مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران در 30 پایگاه و هرپایگاه شامل دوگروه پسران و دختران هستند که در مجموع 60 گروه در استان آسیب های اجتماعی را شناسایی، اولویت بندی و برنانه نویسی کرده و اجراء می کنند.
در این حال دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان اردبیل نیز با اشاره به اهمیت درمان و بازپروری معتادان گفت: 20 هزار و 707 نفر در این استان در چرخه درمان از اعتباد به مواد مخدر قرار گرفته‌اند.
بهنام بهشتی افزود: همچنین 2 هزار نفر در استان با درمان موفق به ترک اعتیاد شده‌اند و امیدواریم با حمایت خانواده ها و اقشار مختلف مردم تعداد بهبودیافتگان اعتیاد افزایش یابد.
وی با بیان اینکه 11 مرکز بهبود اقامتی ترک اعتیاد (کمپ) در شهرستانهای این استان فعال است ، بیان کرد: از این تعداد هفت مرکز کمپ ترک اعتیاد، 2 مرکز درمان اجتماع محور، یک مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان مردان و یک مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان زنان است.
وی با بیان اینکه 94 مرکز درمان سوء‌مصرف موادمخدر و روان‌گردان در این استان فعال است، اظهار کرد: در این مراکز خدماتی مانند مصاحبه انگیزشی ، گروه درمانی و خانواده درمانی توسط کارشناسان دوره‌دیده و پزشکان متخصص به معتادان و مراجعه کنندگان ارائه می شود.
او با اشاره به اینکه 27 زن معتاد در مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادان مسیر درمان را طی می کنند، گفت: به 571 زن معتاد در استان نیز برای ترک اعتیاد در مراکز درمانی سوء‌مصرف موادمخدر و روان‌گردان ارائه خدمات می شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان اردبیل با اشاره به ضرورت مشارکت آحاد در مبارزه با مواد مخدر گفت: آماده هر گونه همکاری با متقاضیان بخش خصوصی برای راه‌اندازی کمپ‌های ترک اعتیاد، مراکز درمان و بستری و بازتوانی معتادان در مناطق مختلف این استان هستیم.

پیام آذری


وی با اشاره به به اهمیت ایجاد مراکز استاندارد نگهداری معتادان اظهارداشت: فضاهای اجاره‌ای برخی از مراکز مناسب با استاندارهای پروتکل ابلاغی درمان معتادان نیست و بدلیل بالا بودن هزینه‌های مالی نیز سطح خدمات درمانی ارائه شده به معتادان در مراکز درمانی اجاره‌ای پایین است.
وی گفت: با راه‌اندازی مرکز درمانی استاندارد معتادان متجاهر در مرکز استان و افزایش خدمات درمانی متمرکز و رایگان به افراد معتاد بی‌بضاعت متجاهر ، گروه درمانی و مصاحبه انگیزشی انجام و زمینه برای بهبودی کامل و بازگشت معتادان به زندگی دوباره فراهم شده است.
به اعتقاد کارشناسان ، مقابله با معضل اعتیاد نیازمند توجه همگانی و فرهنگ سازی است، اعتیاد زمانی از جامعه برچیده می شود که در مرکز و ثقل توجه آحاد مردم قرار گرفته و همگان نسبت به آن حساس بوده و مراقب و مواظب خطرات آن باشند.
برچسب‌ها
استان اردبیل مراکز ترک اعتیاد پیشگیری از اعتیاد

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/393571/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نماینده اردبیل در مجلس خبرگان رهبری درگذشت

آذربایجان‌غربی همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد

واکسینه شدن 44 درصد از واجدین شرایط در آذربایجان‌غربی

375 نفر دیگر با ابتلا به کرونا در آذربایجان‌غربی بستری شدند

تمامی مرزهای زمینی ایران و ترکیه بازگشایی شد

وسعت دریاچه ارومیه به کمتر از 2000 کیلومتر مربع رسید

تست کرونا برای کارمندان واکسینه نشده اپل اجباری شد

احتمال ساخت بازی واقعیت مجازی در جهان Horizon

ابراز نگرانی ایرلند درباره عینک فیس‌بوک

پیاده روی جاماندگان اربعین در تبریز برگزار می‌شود

وقوع تصادف مرگبار پژو با تریلی در جاده هشترود-مراغه

بارش رگباری باران، رعد و برق و کاهش نسبی دما طی امروز در آذربایجان‌شرقی

نحوه شستن مو در فضا/ ویدئو

نگاه تفسیری و انتقادی به ابن سینا

آخرین آمار کرونا در اردبیل؛ خروج 4 شهرستان از وضعیت قرمز و نارنجی

قیمت چای بسته بندی شده در بازار +جدول

آیت الله موسوی دار فانی را وداع گفت

درخشش ووشوکاران اردبیلی در لیگ برتر کشور

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری دار فانی را وداع گفت

افزایش مجدد قیمت کره/حذف برخی اقلام از سبد غذایی خانوار

کلنگ زنی 10هزار واحد مسکن محرومین در استان اردبیل

روز شعر و ادب فارسی در تبریز گرامی داشته شد

هررا: ام باپه به من گفت که می ماند

نقطه عطف قرن جدید آسیایی/ ترک فعل بانک ها و دستگاه ها زیر ذره بین

واژگونی پراید در محور مهاباد- پیرانشهر 3 فوتی برجای گذاشت

کارگران شاغل در پروژه‌های پارس‌آباد واکسن کرونا می‌گیرند

میرسلیم: مجلس مذاکره از موضع عزت را تایید می‌کند

خضریان: عضویت ایران در شانگهای نفوذ سازمان در مسائل مهم بین المللی را تقویت می‌کند

تحقق وعده شهردار تهران به ورزشکاران منطقه 16

هدف اصلی «تهرانیار» ترویج فرهنگ «مسئولیت پذیری اجتماعی» است

چشم‌هایش سخن می‌گوید

169 هزار تن کالای اساسی از بندر امام(ره) به آذربایجان‌غربی حمل شده است

متولدان 1378 و پیش از آن هم در آذربایجان‌غربی مشمول دریافت واکسن شدند

واکنش نمایندگان به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

راه‌یابی "مرد ابری" به جشنواره فیلم بوسان و چند خبر کوتاه از اردبیل

خروج استان اردبیل از وضعیت قرمز و کاهش شمار مبتلایان کرونا

بازدید 5 ساعته عضو شورای اسلامی شهر تهران از منطقه 19

واکنش یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به ارسال سوخت به لبنان

169هزارتن کالا از بندر امام خمینی(ره) به آذربایجان غربی حمل شد

دوره آموزشی تربیت نسل حسینی در اردبیل برگزار شد

تولید شیر در کشت و صنعت مغان به 33 هزار تن رسید

واژگونی پراید در محور پیرانشهر-مهاباد 3 کشته برجای گذاشت

وزش باد و بارش باران در شهر‌های شمالی/ کاهش نسبی دمای هوا

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری درگذشت

آموزش ترکیبی؛ ابتکاری برای آغاز سال تحصیلی جدید در آذربایجان‌غربی

نشست گروه دوستی ایران و ترکیه و والی وان برگزار شد

مهاباد در شبانه روز گذشته فوتی کرونایی نداشت

آغاز برداشت عسل از کندو‌های مراغه

آیین روز شعر و ادب فارسی در مقبره الشعرا تبریز

مطهری: دیپلماسی انقلابی اولین گام را درست برداشت