پیام آذری

آخرين مطالب

دادگستری اهر برای رفع بوی نامطبوع فاضلاب و آبیاری باغات با آب‌های آلوده دستور پیگیری داد اجتماعي

دادگستری اهر برای رفع بوی نامطبوع فاضلاب و آبیاری باغات با آب‌های آلوده دستور پیگیری داد
  بزرگنمايي:

پیام آذری -

پیام آذری


گروه استان‌ها - بوی نامطبوع فاضلاب در اهر و آبیاری باغات با آب‌های آلوده به یکی از مهمترین چالش‌های شهرستان تبدیل شده که دادستان و رئیس دادگستری اهر برای پیگیری قصورها دستور قاطع دادند. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهر ، بیش از یک‌ماه است که ساکنین اکثر مناطق شهری اهر با بوی نامطبوع ناشی از فاضلاب، گندآب و شیرآبه زباله‌گاه دست و پنجه نرم می‌کنند، این در حالی است که ضرب‌الاجل 7 روزه دستگاه قضایی برای دستگاه‌های ذی‌ربط تأثیری در رفع منشأهای بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر نداشت و شهروندان اهری همچنان شب‌ها در رنج و عذاب هستند.
البته منشأ بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر بخشی از کم‌کاری مدیران و مسئولان سابق و بخشی هم از عدم بارندگی و تشکیل گندآب در کانال‌های هدایت آب‌های سطحی داخل شهر ناشی‌ می‌شود، متولی رفع منشأهای بوی نامطبوع متوجه اداره آب و فاضلاب و شهرداری اهر است.
خبرنگار تسنیم در اهر طی پیگیری‌ها و پایش‌هایی که با همراهی رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهر انجام داده منشأ بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر را شناسایی کرده‌اند؛ به طوری‌که ایرادات فنی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری، زباله‌گاه شهرداری اهر، کانال‌های هدایت آب‌های سطحی و هدایت سطحی فاضلاب منازل در مناطق فاقد شبکه فاضلاب را منشأهای بوی نامطبوعی که نَفس شهروندان اهری را بَند آورده عنوان می‌کنند.
هرچند در کنار شناسایی منشأهای بوی نامطبوع؛ به سوژه آبیاری باغات حاشیه رودخانه اهرچایی که با آب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر برخورد کردیم، خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر که به رودخانه اهرچایی هدایت می‌شود بر اساس آزمایشات اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی 3 برابر بیشتر از حد استاندارد آلوده است، با این‌حال برخی باغداران بی‌هیچ توجهی مشغول به آبیاری باغات بودند.
خبرنگار تسنیم برای پیگیری این موضوع؛ مراتب تهدید علیه بهداشت عمومی و امنیت غذایی را به مراجع ذی‌ربط گزارش می‌کند و در نتیجه پیگیری‌ها دادستان عمومی و انقلاب اهر دستور جمع‌آوری پمپ‌های آب باغدارانی که با آب آلوده خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر باغات خود را آبیاری می‌کردند را صادر کرد.
شکل‌گیری منشأهای بوی نامطبوع در نتیجه کم‌کاری مدیران سابق
رئیس دادگستری اهر با انتقاد از کم‌کاری مدیران سابق در شکل‌گیری منشأهای بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر گفت: بوی نامطبوع میدان شورا، کوی فرهنگیان و محلات هم‌جوار ناشی از تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر است که همه بر صحت این موضوع آگاه‌اند.
حجت‌الاسلام محمدعلی نظری اظهار داشت: هر دستگاه و نهادی مسئولی دارد و مسئول آن اداره مکلف است تا به وظایف محوله عمل کند، اما گاهاً شاهد قصوراتی در عمل به وظایف در برخی ادارات را شاهد هستیم.
رئیس دادگستری اهر افزود: تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر ایرادات فنی دارد و همان‌طور که رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهر اشاره کردند تصفیه‌خانه فاضلاب شهری پساب و فاضلاب را به‌طور کامل و اصولی تصفیه نمی‌کند.
وی خطاب به رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهر گفت: هر اداره‌ای از وظایف خود قصور کرده و تقصیر دارد را اعلام کنید و چون مدیران ادارات موظف به رفع نواقصات و کاستی‌های موجود در شهرستان است و این امر نیازی به تعیین ضرب‌الاجل ندارد، وضعیتی را می‌بینیم واقعاً قابل تحمل نیست و اگر مردم و فرزندان‌شان در نتیجه تهدید علیه بهداشت عمومی دچار بیماری شوند مسئولیت بر عهده‌ی اداراتی که کم‌کاری کرده‌اند.
نظری ادامه داد: هرچند نواقصات و قصوراتی که منجر به شکل‌گیری منشأهای بوی نامطبوع و تهدید علیه بهداشت عمومی تلقی می‌شود در نتیجه کم‌کاری مدیران سابق است، اما مدیران فعلی شهرداری اهر و اداره آب و فاضلاب ملزم به رفع ایرادات و نواقصات هستند.
رئیس دادگستری اهر تصریح کرد: برای روشن‌تر شدن مواردی که مصداق بارز تهدید علیه بهداشت عمومی و شکل‌گیری منشأهای بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر است منتظر گزارش کارشناسی بهداشت محیط و اداره حفاظت محیط زیست اهر هستیم که باید تا 2 روز آینده این گزارش به دادستانی اهر ارجاع شود.
وی بابیان این‌که شهرداری اهر مدت‌هاست در دفن اصولی زباله در زباله‌گاه قصوراتی دارد که قابل پنهان‌کاری نیست، ابراز داشت: به هر طریقی که ممکن است باید بوی نامطبوعی که آسایش و زندگی مردم را مختل کرده ریشه‌کن شود و راهکارهای لازم نیز برای حل این معضلات ارائه شده؛ حال باید منتظر عملکرد نهادهای ذی‌ربط باشیم.
نظری خاطرنشان کرد: بوی نامطبوع میدان شورا، کوی فرهنگیان و محلات هم‌جوار ناشی از تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر است که همه بر صحت این موضوع آگاه‌اند ولی باید برای رفع این ایرادات فنی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اقداماتی از قبیل نوسازی دستگاه‌ها و احداث فاز دوم تصفیه‌خانه در اولویت قرار گیرد.
رئیس دادگستری اهر با قدردانی از پیگیری‌های مستمر فرماندار اهر برای حل مشکلات و معضلات شهری اهر اضافه کرد: تلاش و پیگیری‌های فرماندار شهرستان اهر بر این است تا گره از مشکلات مردم باز کند، در جریان موضوع بوی نامطبوع فرماندار اهر نیز به جد پای‌کار بوده و هست.
علیه اداراتی که به وظایف خود نکنند اعلام جرم می‌کنم
دادستان عمومی و انقلاب اهر از صدور قرار تعقیب قضایی برای اداراتی که در شکل‌گیری منشأهای بوی نامطبوع مرتکب قصور شده‌اند خبر داد، گفت: اگر قصورات ادارات ذی‌ربط در رفع منشأهای بوی نامطبوع جبران نشود مدیران مربوطه را دادگاهی می‌کنیم.
رحیم عبدالهی اظهار داشت: در جلسه قبلی 5 مصوبه داشتیم که از جمله مهم‌ترین مصوبات جمع‌آوری پمپ‌های آب که باغداران حاشیه رودخانه اهرچایی با آب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری باغات خود را آبیاری می‌کردند.
دادستان عمومی و انقلاب اهر با اشاره به اتمام ضرب‌الاجل 7 روزه برای رفع منشأهای بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر گفت: دلیل تأخیر در بررسی نتیجه اقدامات دستگاه‌های ذی‌ربط برای رفع منشأهای بوی نامطبوع این بود تا جلسات فرمانداری و دادگستری هم‌زمان برگزار شود، اما با گذشت ضرب‌الاجل تعیین شده اقدامی که بتوان آن را در روند کاهش بوی نامطبوع مؤثر دانست انجام نشده است.
وی به گزارش مدیر آب و فاضلاب در رابطه با رفع بخشی از ایرادات تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر اشاره کرد و افزود: من منتظر گزارش تأیید اقدامات از سوی اداره حفاظت محیط زیست اهر هستم، اداره حفاظت محیط زیست اهر ظرف 2 روز آینده باید نتیجه اقدامات اداره آب و فاضلاب و شهرداری اهر در خصوص رفع ایرادات تصفیه‌خانه فاضلاب شهری، ساماندهی زباله‌گاه و رفع منشأهای بوی نامطبوع را به دادستانی اعلام کند.
عبدالهی با انتقاد از قصور شهرداری اهر در ساماندهی زباله‌گاه گفت: مدیران شهرداری اهر ماه‌هاست وعده ساماندهی زباله‌گاه را داده‌اند ولی اقدامی نکرده‌اند در حالی که قصور شهرداری اهر برایمان محرز است، اما دفن غیراصولی زباله و شیرآبه زباله‌گاه که منشأ بوی نامطبوع بوده و آلودگی زیست محیطی ایجاد می‌کند همواره مورد انتقاد است.
دادستان عمومی و انقلاب اهر از صدور قرار تعقیب قضایی برای اداراتی که در شکل‌گیری منشأهای بوی نامطبوع مرتکب قصور شده‌اند خبر داد و گفت: پس از دریافت گزارش از اداره حفاظت محیط زیست و بهداشت محیط؛ قصور هر یک از ادارات آب و فاضلاب و شهرداری اهر محرز شود قرار تعقیب قضایی صادر می‌کنم. اگر اقدامی برای رفع ایرادات نکرده باشند به اعلام جرم علیه دستگاه‌هایی که ترک فعل کرده باشند ادامه می‌دهیم.
وی ادامه داد: حقیقتاً کاهش دمای هوا در کاهش بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر تأثیر داشته و ادارات ذی‌ربط در این زمینه تأثیرگذاری نداشته‌اند، در واقع ادارات ذی‌ربط باید برای رفع بوی نامطبوع اقدامی می‌کردند ولی نکردند و در ساماندهی زباله‌گاه شاید مدیران قبلی قصور کرده باشند ولی مدیریت و یا معاونت باید پاسخگو باشد.
نماینده مردم بوشهر در مجلس: مدیریت آب و فاضلاب جزیره خارگ به بخش خصوصی واگذار می‌شوداخطاریه جهاد کشاورزی به روستاهای حاشیه شیراز/ کشت و زرع با فاضلاب ممنوع استاز ورود فاضلاب تهران به شهرستان ری تا گلایه‌های ساکنان محله جوانمرد قصاب از عبور کابل‌های فشار قوی عبدالهی خاطرنشان کرد: پرونده اعلام جرم علیه اداره آب و فاضلاب و شهرداری اهر در رابطه با قصور در رفع منشأهای بوی نامطبوع تشکیل می‌شود، اگر در زمان تعیین شده نسبت به حل معضل اقدامی نکنند پرونده به دادگاه ارجاع می‌شود.
تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر ایرادات فنی دارد
مدیر آب و فاضلاب اهر بابیان محل احداث فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر آماده است، گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر ایرادات فنی دارد و حجم ورودی فاضلاب به تصفیه‌خانه بیش از حد ظرفیت است.
علی جعفرپور اظهار داشت: در جلسه قبلی که برای رفع ایرادات و منشأهای بوی نامطبوع ضرب‌الاجل 7 روزه تعیین شده بود، حدود 300 منهول فاضلاب شهری را پاکسازی کردیم.
مدیر آب و فاضلاب شهرستان اهر با تأیید ایرادات فنی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر گفت: تصفیه‌خانه باید 24 دستگاه هوادهی فعال داشته باشد اما به لحاظ فرسودگی تنها 12 دستگاه هوادهی فعال بود که با تدابیر اتخاذ شده تمامی دستگاه‌های هوادهی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری را تعمیر و فعال نمودیم و در خرابی دستگاه‌ها عمدی درکار نبود.
وی با اشاره به آبیاری باغات حاشیه رودخانه اهرچایی با آب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر افزود: چندین مورد شکایت از آبیاری غیرمجاز باغات حاشیه رودخانه اهرچایی با آب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری داشتیم با دستور دادستان عمومی و انقلاب اهر طی روزهای گذشته پمپ‌های آب باغداران که به صورت غیرمجاز از داخل منهول‌های فاضلاب آب برای آبیاری باغات برداشت می‌کردند را جمع‌آوری کردیم و از این باغداران شکایت می‌کنیم.
جعفرپور با تأیید اظهارات رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهر مبنی‌بر افزایش حجم ورودی فاضلاب به تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر ابراز داشت: تأیید می‌کنم که ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر متناسب با حجم ورودی فاضلاب نیست؛ این مهم چاره‌ای جزء احداث فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری ندارد البته مکاتبات لازم انجام شده و کارشناسان شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی برای بررسی این موضوع به شهر اهر سفر کرده بودند.
مدیر آب و فاضلاب شهرستان اهر بابیان محل احداث فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر آماده است، یادآور شد: برای رفع منشأهای بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر که مربوط به اداره آب و فاضلاب است حداقل 8 بار جلسه برگزار کرده‌ایم و به دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر که با خودروی حمل فاضلاب؛ فاضلاب خود را در منهول‌های فاضلاب تخلیه می‌کرد نیز تذکر داده‌ایم!
وی خواستار حمایت مسئولان ارشد شهرستانی برای رفع نواقصات زیرساخت‌های آب و فاضلاب شد و گفت: اگر مسئولان شهرستانی موافقت کنند زمان برای رفع ایرادات و نواقصات تعیین نشود، اما شفاهاً تعهد می‌دهم نواقصات را رفع کنم و البته نیازمند حمایت و همراهی مسئولان ارشد نیز هستیم.
جعفرپور تأکید کرد: اگر عزمی برای رفع نواقصات و منشأ بوی نامطبوع نداشتیم قطعاً اقدامی برای تأمین تجهیزات لازم نمی‌کردیم و با پیمانکار عقد قرارداد نمی‌نمودیم و سعی می‌کنیم تا رفع نواقصات که زمان‌بر است را تا پایان سال‌جاری به اتمام برسانیم.
فرماندار اهر اتمام حجت کرد: قصور آب و فاضلاب و شهرداری اهر در شکل‌گیری منشأهای بوی نامطبوع پیگیری می‌شود
فرماندار شهرستان اهر بر لزوم احداث فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر تأکید کرد و گفت: عدم رعایت عمل تصفیه در تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر موجب افزایش آلایندگی می‌شود.
رسول خدابخش اظهار داشت: دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط باید منشأ بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر را گزارش دهند و اعلام کنند که آیا عمل تصفیه در تصفیه‌خانه فاضلاب شهری انجام می‌گیرد یا خیر؟ و آیا تصفیه‌خانه فاضلاب واقعاً عامل بوی نامطبوع است؟
فرماندار شهرستان اهر ادامه داد: در گزارش‌ها هدایت سطحی فاضلاب منازل مسکونی شهروندان عامل شکل‌گیری گندآب و به تبع آن منشأ بوی نامطبوع در برخی مناطق شهری است، از این‌رو شهرداری اهر که در اعلام پایان‌کار ساخت‌وسازها به این موضوع توجهی نداشته عملاً مرتکب تخلف شده است و از طرفی باید بهداشت محیط نیز گزارش تخلفات را می‌داد.
وی بابیان این‌که اداره آب و فاضلاب و شهرداری اهر باید قصور و تقصیرات خود را در رابطه با رفع منشأهای بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر جبران کند، گفت: ورودی و خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر بایستی مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد، چراکه بنده نظرات غیرکارشناسی را قبول نمی‌کنم و اگر در ارزیابی‌های کارشناسی شده قصور تصفیه‌خانه فاضلاب شهری مجدداً محرز شود باید مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی پاسخگو باشد.
خدابخش تأکید کرد: اداره حفاظت محیط زیست و کارشناسان بهداشت محیط شبکه بهداشت و درمان اهر بایستی ظرف یک الی دو هفته‌ی آینده منشأ بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر، ایرادات فنی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و راهکارهای رفع ایرادات و منشأها را به فرمانداری اهر اعلام کنند تا بر اساس این گزارش دستگاه‌های ذی‌ربط را مکلف به رفع ایرادات نماییم.
فرماندار شهرستان اهر ابراز داشت: شهرداری اهر مکلف است تا قصور گذشته که عامل شکل‌گیری گندآب و منشأ بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر بوده را در مدت تعیین شده برطرف کند و قطعاً مسببان شکل‌گیری منشأهای بوی نامطبوع در شهر اهر ملزم به پاسخگویی و رفع نواقصات هستند.
وی با تأکید بر این‌که عدم رعایت عمل تصفیه در تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر موجب افزایش آلایندگی می‌شود، بیان داشت: این‌که عمل تصفیه فاضلاب به طور کامل انجام نمی‌شود و این امر موجب می‌شود تا آلایندگی پساب خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر افزایش یابد شکی در آن نیست و اگر تصفیه‌خانه فاضلاب ایرادات فنی از جمله هوادهی و پمپ‌ها را تعمیر و فعال‌سازی کرده به منزله این نیست که بوی نامطبوع ریشه‌کن خواهد شد.
خدابخش بر لزوم رفع ایرادات زباله‌گاه و تصفیه‌خانه فاضلاب شهری با نظرخواهی از اداره حفاظت محیط زیست اهر تأکید کرد و گفت: در هر شرایطی نظر اداره حفاظت محیط زیست اهر در ساماندهی زباله‌گاه و سایر معضلات زیست محیطی الزامی است چراکه مرجع اعلام نظر اداره محیط زیست است و شهرداری اهر برای جابه‌جایی محل زباله‌گاه حتماً با این اداره همکاری‌های لازم را انجام دهد.
فرماندار شهرستان اهر با اشاره به این‌که در اهر به هر حوزه‌ای ورود می‌کنم توأم با معضلات و مشکلات گریبانگیر هستیم، ابراز داشت: متأسفانه تصمیمات برای حل مشکلات در شهرستان اهر به گونه‌ای بوده که نه‌تنها از مشکلات کاسته نشده؛ بلکه بر معضلات و مشکلات نیز افزوده‌اند، حوزه‌ای نیست که با تصمیمات غیرکارشناسی مواجه نشویم.
آلودگی بیش از حد خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری به رودخانه اهرچایی هدایت می‌شود
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهر گفت: چندی پیش از خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری که به رودخانه اهرچایی سرریز می‌شود نمونه‌برداری انجام دادیم و نتیجه آزمایش 3 برابر بودن آلودگی آب فاضلاب را نشان می‌داد.
عبدالرضا کلانتری اظهار داشت: تمامی نقاطی که انتظار می‌رفت منشأ بوی نامطبوع باشد را با همکاری کارشناسان بهداشت محیط مورد پایش مداوم قرار دادیم و منشأ بوی در ده‌ها نقطه را شناسایی کردیم.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهر ادامه داد: علی‌رغم تأکیدها و اعلام نقاط منشأ بوی نامطبوع در مناطق مختلف شهر اهر؛ هنوز اقدام به خصوصی از دستگاه‌های ذی‌ربط صورت نگرفته است، هرچند شهرداری اهر در ساماندهی زباله‌گاه یکسری اقدامات انجام داده است.
وی افزود: منشأ بوی نامطبوع در شهر اهر با قطعیت از تصفیه‌خانه فاضلاب شهری و کانال‌های هدایت آب و فاضلاب شهری نشأت می‌گیرد، وضعیت کانال‌های هدایت آب‌های سطحی واقعاً اسفناک بوده و منشأ بوی نامطبوع در مناطق شهری اهر متفاوت است و طبق ارزیابی‌های انجام یافته می‌توانیم بگوییم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری یکی از عوامل بوی نامطبوع است.
کلانتری با ابراز نگرانی از هدایت آب آلوده خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری به رودخانه اهرچایی گفت: چندی پیش از خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری که به رودخانه اهرچایی سرریز می‌شود نمونه‌برداری انجام دادیم و نتیجه آزمایش 3 برابر بودن آلودگی آب فاضلاب را نشان می‌داد. همچنین آبیاری باغات حاشیه رودخانه اهرچایی با خروجی تصفیه‌خانه فاضلاب شهری که آلودگی بیش از حد آن محرز شده بر نگرانی‌هایمان افزوده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست اهر تصریح کرد: عامل شکل‌گیری بوی نامطبوع از تصفیه‌خانه فاضلاب شهری این بود که از 24 فقره پمپ تنها 12 مورد فعال بود و در هوادهی این تصفیه‌خانه ایراد فنی وجود داشت، با توجه به دغدغه مدیر آب و فاضلاب برای حل معضل بوی نامطبوع که لازم به قدردانی می‌دانم در اولین فرصت پمپ‌های تصفیه‌خانه فاضلاب شهری را تعمیر و تمامی 24 پمپ را فعال کردند.
وی با ذکر این‌که حجم ورودی فاضلاب شهری با ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر هم‌خوانی ندارد، یادآور شد: ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر از لحاظ ماکسیموم برای رنج 210 لیتر در ثانیه طراحی شده؛ ولی حجم ورودی فاضلاب به تصفیه‌خانه 2 برابر ظرفیت است و این امر نشان می‌دهد که تصفیه‌خانه قادر به تصفیه تمامی حجم ورودی فاضلاب نیست و باید فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر احداث شود.
انتهای پیام /111/س

لینک کوتاه:
https://www.azari-online.ir/Fa/News/423119/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال وبختیاری: سرانه ورزشی کارگری استان افزایش می یابد

رسیدگی به درخواست‌های کارگری در قزوین 16 درصد افزایش داشته است

حفظ اشتغال بیش از 38 هزار نفر از کسب کارهای آسیب دیده از کرونا در گیلان

222 هزار نفر در سیستان و بلوچستان بیمه شده اصلی سازمان تامین اجتماعی هستند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری: حذف مقررات زائد نقش مهمی در خدمت رسانی آسان به مردم دارد

مدیرعامل مرکز نوآوری صبا: مرحله نهایی “دومین رویداد صبانو2” جمعه برگزار می‌شود

کاروانسرای تاریخی قطور خوی ثبت جهانی می‌شود

5 قبضه سلاح جنگی و شکاری در نقده کشف شد

خیران شاهین‌دژی بیش از 4 میلیارد ریال به بخش سلامت کمک کردند

عدم پذیرش بیماران کرونا در مراکز درمانی آذربایجان‌غربی تکذیب شد

دستگیری 3 سارق حرفه‌ای در نقده

هواشناسی: بارش‌های پاییزی آذربایجان‌غربی 10 میلیمتر کمتر از نرمال خواهد بود

جهاد کشاورزی: باغداران مهابادی در برداشت سیب درختی عجله کنند

فوت 31 نفر کرونایی در آذربایجان‌غربی طی 24 ساعت گذشته

حذف شارژر از جعبه گوشی شیائومی Civi در اختیار کاربر است

برخی کاربران از مشکل نمایشگر آیپد مینی 6 اپل خبر می‌دهند

آمریکا و اروپا درباره چالش‌های قانون‌گذاری دیجیتال مذاکره می‌کنند

اپراتور مجاز به فروش اجباری مودم نیست

تلاش ثروتمندترین فرد جهان برای رسیدن به عمر جاویدان

جیلی وارد بازار تلفن هوشمند شد

تعویض نمایشگر آیفون 13 باعث از کار افتادن Face ID می‌شود

حکمرانی پلتفرمی در چین و آمریکا/ دوران تشویق شرکتهای فناوری گذشت

گوشی جدید ردمی نسخه موازی ردمی 9A است

تبلت جدید نوکیا در تاریخ 14 مهر معرفی خواهد شد

آیفون 13 پرو در کالبدشکافی iFixit امتیاز تعمیرپذیری 5 از 10 گرفت

کارخانه‌های ایلان ماسک پایانی برای کمبود جهانی تراشه

هدست Honor xSport Pro و ایربادز MOECEN Earbuds X2 رونمایی شدند

قابلیت‌های اندروید 12.1 لو رفت

آنر پد V7 معرفی شد

آپدیت ویندوز 11 هنوز برای 62 درصد کاربران ناشناخته است

جدال گوگل و اروپا برای جریمه 4.34 میلیارد یورویی

منفورترین برندهای فناوری دنیا براساس توییت کاربران

مقابله استرالیا با انحصارطلبی تبلیغاتی گوگل

گوشی Fairphone 4 5G با طراحی خاص ارایه می شود

چیپست‌های اسنپدراگون در برابر مدیاتک

مقایسه مقاومت آیفون 13 پرو مکس و گلکسی S21 اولترا در تست سقوط

مقررات صدور پروانه همگرای شبکه و خدمات ارتباطی تصویب شد

افزایش مجدد قیمت ارزهای دیجیتال

خرسی با دوربین گوپروی گم‌شده ویدیوی سلفی گرفت

تاریخچه هدفون؛ اجداد ایربادهای امروزی چگونه ساخته شده‌اند؟

دوربین آیفون 13 مینی در تست DxOMark هم‌ردیف 12 پرو مکس قرار گرفت

چهره‌ی سه مومیایی مصری به‌صورت سه‌بعدی بازسازی شد

اعزام 100 دستگاه اتوبوس مسافری آذربایجان‌شرقی برای جابه‌جایی زائران اربعین

واکسیناسیون کرونایی 70 درصد از جمعیت بالای 18 سال آذربایجان‌شرقی

تلاش برای ثبت روز «بانوان خانه‌دار»

معاون علمی وفناوری سپاه عاشورا: متاسفانه سال‌ها است مس به صورت کنسانتره از استان خارج می‌شود

5 گزینه نمایندگان برای پست استانداری آذربایجان‌شرقی

روش جدیدی برای حفاظت فضاپیماها از خاک ماه!

برگزاری کارگاه علمی عکاسی خیابانی در کیش

تاکید جعفر آهنگران بر رعایت ضوابط بهداشتی در کیش